Rozpoczyna się doroczny zjazd tradycjonalistów.

cze 20, 2012

W Święto Najdroższej Krwi Chrystusa Pana 1 lipca A.D. 2012 rozpoczyna się trzeci już coroczny zjazd integracyjny dla wiernych przywiązanych do liturgii sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (trydenckiej). Obozowisko Tradicamp2012 zgromadzi księży, kleryków i wiernych świeckich z całego kraju. W programie zjazdu bogaty plan celebracji liturgicznych oraz wiele okazji do integracji naszych środowisk. Tegoroczna edycja z pewnością mile zaskoczy nie tylko nowych Uczestników, ale i tych, którzy doskonale znają formułę Zjazdu z lat ubiegłych. Organizatorzy zapraszają księży i wiernych świeckich do uczestnictwa.

Zjazd Tradicamp odbywa się na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i potrwa siedem dni, a w jego centrum są dwa miejsca – kościół i obozowisko ulokowane w malowniczej wsi Rzędkowice. Walorów turystycznych Jury nie trzeba zachwalać. Skalne wzniesienia, jaskinie, zamki, pałace oraz przepiękne kościoły tworzą niepowtarzalną atmosferę i okazje do letniego wypoczynku. Celem zjazdu jest integracja środowisk tradycyjnych oraz ich formacja w kierunku pozwalającym na podejmowanie wspólnych działań upowszechniających klasyczną liturgię i pobożność. Uczestnicy zjazdu przybywają na dzień, dwa lub cały tydzień, sami wybierając czas, sposób i charakter swego uczestnictwa. Nocleg i wyżywienie oferuje obozowisko zjazdu (camping) oraz okoliczne gospodarstwa agroturystyczne i hotele.

Poranki rozpoczynają Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Marii Panny. Przedpołudnie wypełnia uczestnictwo w Mszach Świętych cichych sprawowanych jednocześnie przy wszystkich ołtarzach kościoła, Mszach recytowanych oraz śpiewanych i solennych (z asystą diakona i subdiakona) opatrzonych kadzidłem i chorałem gregoriańskim. W tym roku chorał wykonywać będzie na zmianę Schola Tradicamp oraz Schola Gregoriana Sancti Casimiri z Białegostoku pod dyrekcją Mariusza Perkowskiego . Swoimi głosami wesprą je także przedstawiciele scholi związanej z wrocławską wspólnotą wiernych przywiązanych do Klasycznej Liturgii. Popołudnia zwyczajowo pozostają do dyspozycji uczestników jako czas rekreacji. W poniedziałek i czwartek w programie zaplanowano wspólne wycieczki plenerowe do jaskiń i zamków jurajskich. W tym roku jedną z niespodzianek będzie bieg na orientacje po jurajskich lasach w zespołach pod przewodnictwem księży. Wieczory uprzyjemnią ogniska, bez których nikt chyba nie wyobraża już sobie zjazdów Tradicamp. Jak zwykle mile widziani będą goście z gitarami, dlatego jeśli Pan Bóg obdarzył Was talentem muzycznym i „żyłką wodzireja” warto je dodać do obowiązkowego ekwipunku turystycznego. Ciepłymi i pogodnymi wieczorami, znów popłynie nad rzędkowickimi chatami i lasami wspólny śpiew nieszporów.

W ramach Tradicamp2012 odbywa się również Warsztat Liturgiczny. Pozostały jeszcze ostatnie wolne miejsca – zapraszamy więc młodzież i mężczyzn, którzy chcieliby pod okiem doświadczonej kadry duchownej nauczyć się posługi do Mszy Świętej. Wielostopniowy system formowania służby liturgicznej pozwala na pełny rozwój umiejętności, a program celebracji liturgicznych zjazdu możliwa praktyczne ich wykorzystanie. Wszyscy szkoleni na Warsztacie mają zapewniony nocleg, pełne wyżywienie, ubezpieczenie, profesjonalną kadrę wychowawczą oraz opiekę medyczną. Propozycje warsztatowe dotyczą także księży i kleryków, którzy pragną poznać klasyczny ryt lub podzielić się dotychczasowymi doświadczeniami z innymi duchownymi. Młodzież męska rozważająca wstąpienie do tradycyjnego seminarium duchownego ma możliwość konsultacji z obecnymi na zjeździe Kapłanami ze zgromadzeń tradycyjnych.

Podczas zjazdu Uczestnicy spotkają duszpasterzy polskich środowisk tradycyjnych oraz innych księży z polskich diecezji oraz przedstawicieli zakonów. Duchowni służyć będą radą duszpasterską oraz posługą w konfesjonałach. Jak co roku zjazd odwiedzą też pochodzący z różnych zakątków świata alumni tradycyjnych seminariów duchownych. Fundamentem zjazdu jest jednak grono kapelanów, w skład którego wchodzą: ks. Marek Grabowski FSSP, ks. prałat Roman Kneblewski, ks. Piotr Paćkowski oraz ks. Łukasz Światowski, tegoroczny neoprezbiter, który w sobotę będzie celebrował Mszę Świętą Prymicyjną i udzieli Uczestnikom prymicyjnego błogosławieństwa.

Niezmotoryzowanych gości zjazdu mile zaskoczy „tradibus”, który w tym roku zapewni wygodną komunikację autobusową pomiędzy obozowiskiem a kościołem. Wszyscy Uczestnicy, którzy będą chcieli z niej skorzystać będą mogli przed każdą Mszą Świętą i nabożeństwem dojechać do kościoła, a także wrócić do Rzędkowic po każdej celebracji.

Msza Święta wieńcząca Tradicamp2012 celebrowana będzie 7 lipca A.D.2012 (sobota) o godz. 12:00 jako prymicja ks. Łukasza Światowskiego, tegorocznego neoprezbitera. Zwyczajowo we Mszy wieńczącej zjazd bierze udział największa liczba Uczestników. Przypadająca w tym dniu V rocznica wydania Motu Proprio Summorum Pontificum, jest ponadto okazją do wyjątkowego świętowania. Msza Święta odprawiana będzie w intencji umiłowanego Ojca Świętego Benedykta XVI, a w jej trakcie zostanie odśpiewane Te Deum. Oprawa muzyczna (Missa Papae Marcelli) będzie nawiązaniem do celebracji watykańskich i wyrazem dążenia, aby – dbając o kształt liturgii ku większej chwale Bożej – iść za wskazaniami Ojca Świętego i Jego nauczania.

W tym roku Fundacja Inicjatywa Włodowicka, organizator zjazdu podjęła działania zwiększające efekt upowszechnienia klasycznej liturgii w okolicznych parafiach. Liturgia podczas zjazdu celebrowana będzie w tym roku w Sanktuarium Najświętszej Marii Panny w Skarżycach. Kościół skarżycki jest w podobnej odległości od obozowiska co wykorzystywany w roku ubiegłym kościół włodowicki. Świątynię z początku XVII wieku wzniesiono dobudowując ją do istniejącej w Skarżycach od XII w. wieży obronnej i przylegającej do niej XIV-wiecznej kaplicy. Obraz będący przedmiotem szczególnej czci wiernych, przedstawiającego Matkę Bożą z Dzieciątkiem, znajduje się w bocznej nawie kościoła. Jest to kopia cudownego obrazu Salus populi Romani, czyli Ocalenie ludu rzymskiego, który znajduje się w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej, pierwszej świątyni na Zachodzie poświęconej Matce Zbawiciela. W ołtarzu głównym znajduje się natomiast oryginalne przedstawienie Trójcy Świętej, patronującej parafii Skarżyce. W kolejnych latach planowane jest celebrowanie liturgii na zmianę w Włodowicach i Skarżycach.

Organizatorzy jeszcze raz serdecznie zapraszają stałych bywalców zjazdu oraz wszystkich tych, którzy jeszcze wahają się jak spędzić pierwszy lipcowy tydzień. Nie zastanawiajcie się dłużej – Tradicamp2012 zapewniając głębokie przeżycia duchowe, będzie dla Was jednocześnie okazją do odpoczynku i świetnej zabawy.

FOTOGALERIA

VIDEOGALERIA

Chcesz dostawać nowe aktualności na e-mail? Zapisz się do Newslettera!

ZAPRASZAMY

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości od naszego zespołu ds. Tradicamp.

Pomyślnie wysłałeś wiadomość!