PRAKTYCZNE RADY

Osoby chcące nocować na polu namiotowym, powinny zabrać standardowy sprzęt biwakowy, czyli: namiot, śpiwory i karimaty lub łóżka polowe. Przybornik z mydłem, szamponem, szczoteczką i pastą do zębów oraz własny ręcznik to również niezbędne wyposażenie na polu namiotowym. Należy także zaopatrzyć się w turystyczną butlę z gazem i palnik. Przyda się komplet naczyń i sztućców turystycznych. Warto do takiego zestawu nabyć również lampę grzejną na gaz (kompatybilną z turystyczną butlą z gazem), co w chłodniejsze wieczory może znacznie poprawić samopoczucie. Pakując plecak pamiętajcie o wzięciu większej ilości rzeczy na zmianę oraz koniecznie o wierzchnim okryciu przeciwdeszczowym. W przedmiocie namiotów starajcie się zabierać namioty posiadające wyodrębnione sypialnie, podwieszane od wewnątrz do konstrukcji przeciwdeszczowej namiotu (tropiku). Tego rodzaju namiot pozwoli uniknąć przemoczenia i zabezpieczy miejsce do spania przed owadami.

Osoby planujące noclegi w gospodarstwach agroturystycznych i motelach powinny uprzednio sprawdzić i zarezerwować miejsca noclegowe. Warto zrobić to z większym wyprzedzeniem czasowym, albowiem już przed samym terminem spotkań Tradicamp większość miejsc w tego typu obiektach może być zajęta. Dobrze jest szczegółowo wypytać gospodarzy o warunki noclegowe i odpowiednio się do nich przygotować. Istnieją tańsze gospodarstwa agroturystyczne, gdzie śpi się na łóżkach, ale we własnych śpiworach. W wielu gospodarstwach pokoje są z łazienkami, ale znaleźć można również tańsze pokoje, ze wspólnymi łazienkami na korytarzu. W przeciwieństwie do standardu hotelowego, w gospodarstwach agroturystycznych i motelach należy mieć własny przybornik z mydłem, szamponem, szczoteczką i pastą do zębów oraz własny ręcznik.

Osoby planujące noclegi w hotelach mają do dyspozycji pełne zaplecze miejsca noclegowego wraz z restauracją. Miejscowe hotele przyjmują płatności kartami płatniczymi. Najbliżej położonymi względem obozowiska hotelami są: hotel Orle Gniazdo w Hucisku oraz Hotel Ostaniec w Podlesicach. Pełna lista miejsc noclegowych dostępna jest w zakładce – zakwaterowanie.

W Rzędkowicach, w niewielkiej odległości od obozowiska, znajduje się czynny przez cały dzień, aż do późnego wieczora bar „Pod skałką”, gdzie można korzystać z wąskiej oferty dań barowych. W Hucisku, w odległości ok. 1,5 km. od obozowiska znajduje się pizzeria. Bar z większą ofertą znajduje się we Włodowicach. Więcej barów oraz restauracji znajduje się w Podlesicach, położonych ok. 3 km od Rzędkowic. Obiady przygotowuje także nasza kuchnia obozowa, obiady te należy zamawiać w Punkcie Rejstracyjno-Informacyjnym z wyprzedzeniem. W niektórych gospodarstwach agroturystycznych goście mogą także zamówić wyżywienie u gospodarzy. Większość gospodarstw agroturystycznych i pól namiotowych w regionie posiada też własne kuchnie dostępne dla gości, umożliwiające przygotowywanie posiłków we własnym zakresie. Przygotowywanie posiłków we własnym zakresie a szczególnie śniadań i kolacji jest najbardziej popularny wśród uczestników i zarazem najtańszy. Zaopatrzenie spożywcze warto ze względów oszczędnościowych zrobić w większym mieście, przed przyjazdem na Jurę. W Rzędkowicach są dwa sklepy spożywcze. Można w nich zakupić żywność i podstawowe środki czystości. Warto jednak, według własnych upodobań, używane przez siebie środki higieny zabrać z domu. Najbliższe duże sklepy wielobranżowe znajdują się w odległości ok. 5 km w miejscowości Kroczyce i są to Delikatesy Centrum oraz Supermarket Wafelek. Przy placu we Włodowicach znajduje się najbliższy względem obozowiska Tradicamp bankomat. We Włodowicach znajdziemy również bank i pocztę, gdzie poza zwykłymi usługami można również dokonywać podstawowych operacji na kontach bankowych (wypłaty i wpłaty gotówki).

Osoby planujące udział w zorganizowanych i prywatnych wycieczkach plenerowych powinny wziąć ze sobą odpowiednie, wygodne obuwie. Teren nie ma charakteru górskiego, wystarczą zatem buty sportowe (tzw. adidasy), największy komfort zapewnią jednak buty trekkingowe. W okolicach znajdują się zbiorniki wodne (w tym najbliższy we Włodowicach) z wydzielonymi i strzeżonymi kąpieliskami, warto więc zabrać również stroje kąpielowe.

W Podlesicach znajduje się pełniąca całodobowy dyżur centrala Jurajskiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – tel.: 985. Ratownicy udzielają pomocy wyłącznie osobom, które uległy wypadkom w terenie skalnym lub w lesie. W przypadku nagłych zachorowań, czy konieczności udania się do szpitala należy zawiadomić Punkt Rejestracyjno-Informacyjny spotkań oraz kontaktować się z pogotowiem ratunkowym lub samodzielnie zorganizować transport do lekarza. Najbliższy szpital znajduje się w Zawierciu. We Włodowicach przy ul. Krakowskiej 11 znajduje się również przychodnia lekarska i punkt apteczny.

Spotkania Tradicamp mają charakter przede wszystkim integracyjny, zatem również do kościoła będziemy udawać się w stroju odpowiednim do charakteru spotkań. Dbajmy jednak, by stój do kościoła był schludny, w miarę możności o stonowanych barwach i przede wszystkim uwzględniający godność miejsca świętego (a zatem długie spodnie, spódnice za kolano, koszulki okrywające ramiona itp.).

Ze względu na możliwość wystąpienia różnych warunków pogodowych w trakcie trwania spotkań Tradicamp zalecamy, by zabrać ze sobą kurtkę chroniącą od deszczu, parasol i zapasowe ubrania, które warto przed spakowaniem zabezpieczyć np. folią.

Szczegółowy opis możliwości dotarcia na Jurę oraz komunikacji w rejonie obozowiska znajdziecie w zakładce – dojazd.

Uczestnikom spotkań Tradicamp będącym członkami grup zorganizowanych (warsztat ministrancki, warsztat chorałowy) organizatorzy zapewniają nocleg i pełne wyżywienie.

FOTOGALERIA

VIDEOGALERIA

ZAPRASZAMY

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości od naszego zespołu ds. Tradicamp.

Pomyślnie wysłałeś wiadomość!