ARCHIWUM AKTUALNOŚCI

A.D. 2019
A.D. 2018
A.D. 2017
A.D. 2016
A.D. 2015
A.D. 2014
A.D. 2013
A.D. 2012
A.D. 2011
A.D. 2010

Ogólnopolskie Spotkania Wiernych Tradycji Łacińskiej.

Cze 26, 2016

Już za tydzień w niedzielę 3 lipca Mszą Świętą solenną o godz. 17:30 oraz uroczystymi Nieszporami ludowymi rozpoczną się doroczne Ogólnopolskie Spotkania Wiernych Tradycji Łacińskiej – Tradicamp2016. Spotkania te nie są rekolekcjami ani dniami skupienia. Mają one na celu przemienianie wspólnot Tradycji Łacińskiej w autentyczną wspólnotę kościelną o wymiarze krajowym, poprzez integrację lokalnych wspólnot Tradycji Łacińskiej. Tradicamp2016 to czas spotkań duszpasterzy, rodzin, młodzieży, dzieci i seniorów, tych, którzy w naszej wspólnocie są od dawna i tych, którzy dopiero ją poznają. Spotkań różnorodnych – od wzniosłych dyskusji, poprzez leśne spacery i ogniska, aż po biesiadne świętowanie. Wszystko to osadzone jest w codziennym rytmie świętej liturgii i tworzy atmosferę wręcz parafialną. Spotkania Tradicamp ukazują, że Tradycja Łacińska to wspólnota wiernych, których codzienność wykracza poza przestrzeń ściśle sakralną i odnajduje się w danej i zadanej przez Boga doczesnej rzeczywistości.

Spotkania Tradicamp trwają tydzień, a ich kulminacją jest świętowanie rocznicy wydania Motu Proprio Summorum Pontificum. W sobotę 9 lipca w ramach obchodów tej rocznicy celebrowana będzie solenna Msza Święta o Matce Bożej Jasnogórskiej, połączona z uroczystym śpiewem „Te Deum laudamus”. Bezpośrednio po liturgii rozpocznie się piknik i biesiadna „Kana Rzędkowicka”, nawiązująca swym charakterem do ewangelicznej „Kany Galilejskej”. Niemniej odnaleźć się w naszej wspólnocie mogą również ci, którzy przybędą na spotkania Tradicamp nawet na jeden dzień bowiem program całego tygodnia obfituje w wydarzenia liturgiczne oraz integracyjne. W ramach spotkań odbywają się również warsztaty liturgiczne dla księży, ministrantów i chórzystów.

Codziennie celebrowanych jest kilka Mszy Świętych, w tym uroczysta Msza Święta jednocząca całą zgromadzoną wspólnotę. Chorał gregoriański, kadzidło, adoracja Najświętszego Sakramentu, codzienny śpiew godzinek o Niepokalanym Poczęciu N.M.P. i nieszporów ludowych oraz inne tradycyjne nabożeństwa wprowadzają Uczestników spotkań w ducha liturgii.

Ważnym elementem spotkań Tradicamp jest też piątkowa piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Skarżyckiej. Wszystko to połączone z szeregiem homilii, konferencji duchowych oraz katechez głoszonych według programu duszpasterskiego jakim jest katolickie „Credo”, czyni Tradicamp spotkaniami z Bogiem w Jego Liturgii.

Po porannej liturgii przychodzi czas na wspólne rozmowy przy kawie, herbacie i solidnym kawałku nadzwyczajnego ciasta. O tej porze obozowisko staje się najbardziej gwarne i tętniące życiem. Jest to czas turniejów sportowych i wolnej rekreacji, zabaw dzieci i pogawędek dorosłych. Seniorzy natomiast chętnie urozmaicają sobie ten czas grą w szachy lub brydża, choć wielu z nich nie ustępuje także młodzieży podczas aktywności rekreacyjnych. Popołudniami odbywają się wspólne spacery, wycieczki piesze i rowerowe po Jurze, gry terenowe oraz marsze na orientację w okolicznych lasach. Wieczory umilają ogniska, podczas których odbywa się cykl dyskusyjny „Bez kadzidła”. W czasie jego trwania duszpasterze odpowiadają na najbardziej zawiłe teologicznie pytania Uczestników. Starcza jednak również czasu na śpiewanie przy wtórze gitary najlepszych piosenek z ogniskowego repertuaru. Na pełnoletnich Uczestników, w wybrane dni wieczorem czeka również kufel dobrze uwarzonego regionalnego piwa.

Miejscem celebracji liturgii są XVII-wieczny kościół we Włodowicach oraz XVI-wieczny kościół w Skarżycach, zaś oratorium wznoszone na obozowisku gromadzi Uczestników na modlitwie w ciągu dnia. Teren Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie odbywają się spotkania Tradicamp, daje doskonałą możliwość połączenia uczestnictwa w spotkaniach Tradicamp z letnim wypoczynkiem. Całość wyżyny to przede wszystkim lasy i wyłaniające się z nich ostańce i duże skupiska skał wapiennych, tworzących niepowtarzalne krajobrazy. Cały obszar przecinają liczne szlaki, zarówno piesze jak i rowerowe oraz drogi do jazdy konnej. Na Jurze Uczestnicy spotkań znajdą też wiele wartych zobaczenia atrakcji przyrodniczych i zabytków: parki krajobrazowe i rezerwaty, kościoły, pałace i liczne ślady średniowiecznej architektury obronnej. Ruiny warowni i zamków pamiętających czasy Kazimierza Wielkiego tworzą szlak Orlich Gniazd, rozciągający się od Jasnej Góry po Wawel.

Wszelkie informacje o spotkaniach Tradicamp2016 uzyskacie na stronie internetowej www.tradicamp.pl lub pod nr tel. (34) 341-00-21.

Redakcja Tradicamp.pl

FOTOGALERIA

VIDEOGALERIA

Chcesz dostawać nowe aktualności na e-mail? Zapisz się do Newslettera!

ZAPRASZAMY

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości od naszego zespołu ds. Tradicamp.

Pomyślnie wysłałeś wiadomość!