W szczegółach każdego dnia odkryć tajemnicę, czyli o spotkaniach Tradicamp2015.

lip 14, 2015

W sobotę 11 lipca A.D. 2015 zakończyły się VI Ogólnopolskie Spotkania Wiernych Tradycji Łacińskiej Tradicamp2015. Liturgia podczas tegorocznej edycji była po raz pierwszy w historii spotkań Tradicamp celebrowana zarówno w kościele włodowickim jak i skarżyckim. Wierni Tradycji Łacińskiej, którzy przez 6 lat trwale związali się ze spotkaniami Tradicamp, po raz kolejny zgromadzili się, aby wspólnie przeżywać swoją duchowość, realizować swoje codzienne powołanie, tworzyć i rozwijać podstawę do spajania w jedną całość lokalnych wspólnot wiernych z całego kraju oraz świętować kolejną rocznicę wydania Motu Proprio Summorum Pontificum.

Spotkania Tradicamp2015 rozpoczęła uroczysta Msza Święta z niedzieli w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, celebrowana w niedzielę 5 lipca, o godz. 18:00 w pięknym barokowym kościele św. Bartłomieja Apostoła we Włodowicach, znanym doskonale Uczestnikom pierwszych dwóch edycji Spotkań. Była to jednocześnie Msza prymicyjna wieloletniego Uczestnika spotkań Tradicamp, pochodzącego z Dominikany księdza Jeana de Leona y Gomeza z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, który święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu tego roku. Funkcję diakona pełnił główny Kapelan spotkań Tradicamp2015 Ksiądz Bartosz Gajerski z Archidiecezji Przemyskiej, a subdiakona Kleryk Piotr Kozłowski FSSP, na co dzień studiujący w Seminarium Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra w niemieckim Wigratzbad. Po Mszy Świętej i uroczystych Nieszporach ludowych z tekstem według przekładu Franciszka Karpińskiego, odprawionych także przez ks. Jeana, neoprezbiter udzielał przed wejściem do włodowickiego kościoła indywidualnego błogosławieństwa prymicyjnego. Tego dnia, wieczorem, odbył się także wieczorek zapoznawczy z ogniskiem, będący okazją poznania Uczestników. Obozowisko w Rzędkowicach znów zatętniło życiem, gwarem rozmów i radością powiększającego się z roku na rok grona Uczestników spotkań Tradicamp. Coraz liczniejsza obecność dzieci i seniorów cieszy szczególnie, bo czyni ze spotkań Tradicamp wydarzenie prawdziwie międzypokoleniowe, a właściwie prawdziwie rodzinne.

Kolejne dni trwania spotkań Tradicamp2015 upływały według dobrze znanego i sprawdzonego planu, wzbogaconego o nowe wydarzenia liturgiczne i integracyjne oraz skorygowanego tak, aby umożliwić wszystkim jak najpełniejsze uczestnictwo w zaplanowanych zajęciach, których wielość już na dzień dzisiejszy daje możliwość wybierania spośród równolegle odbywających się wydarzeń. W trakcie spotkań celebrowane były liczne Msze Święte ciche, recytowane, śpiewane oraz z wyższą asystą, według porządku wotyw opartego na programie duszpasterskim spotkań: o Trójcy Przenajświętszej, o Aniołach, Requiem, o Najświętszym Sakramencie, o Krzyżu Świętym oraz o Matce Bożej Jasnogórskiej. Na stałe podczas spotkań Tradicamp2015 obecni byli Ksiądz Bartosz Gajerski, pełniący funkcję Głównego Kapelana, Ksiądz Neoprezbiter Jean de Leon y Gomez FSSP, Ksiądz Piotr Szuta z Diecezji Pelplińskiej, autor programu duszpasterskiego stworzonego specjalnie na potrzeby spotkań Tradicamp oraz kleryk Piotr Kozłowski FSSP.

Nad całością przebiegu wydarzeń liturgicznych czuwał ceremoniarz – Łukasz Szczepanik ze wspólnoty rzeszowskiej. Poza celebracjami w kościele, tak jak w ubiegłych latach Uczestnicy co rano gromadzili się w oratorium na obozowisku na wspólnym śpiewie Godzinek oraz kończyli dzień wspólnymi Nieszporami. Nowym elementem w tegorocznym planie dnia na obozowisku była codzienna wspólna modlitwa Anioł Pański, która w południe odrywała na chwilę od zajęć warsztatowych i rekreacyjnych i przypominała o obecności Pana Boga w każdym momencie naszego życia. Spotkania na wspólnych modlitwach w oratorium były połączone z cyklem konferencji duchowych i katechez wygłaszanych przez obecnych na Spotkaniach duchownych z podziałem dla dzieci i dorosłych. Wszystkie kazania i konferencje osadzone były w programie duszpasterskim opartym o katolickie „credo” z naciskiem na poszczególne tajemnice; Trójcy przenajświętszej, Świętych obcowania, śmierci i zmartwychwstania, Najświętszego Sakramentu, Krzyża Świętego i wreszcie macierzyństwa Maryi.

W związku z nadrzędnym celem Spotkań Tradicamp, jakim jest budowa ogólnopolskiej wspólnoty wiernych Tradycji Łacińskiej poprzez tworzenie płaszczyzny do lepszej integracji polskich wspólnot lokalnych, plan tegorocznej edycji jeszcze ściślej wypełniły zajęcia integracyjne skierowane do uczestników o różnych zainteresowaniach i w różnych wieku.

Nowym punktem programu integracyjnego, przyjętym bardzo entuzjastycznie, były codzienne spotkania przy kawie i „nadzwyczajnym ciachu” odbywające się na świetlicy w czasie wolnym między Mszą Świętą a modlitwą „Anioł Pański”. Spotkania przy kawie i nadzwyczajnym ciachu gromadziły wspólnotę na miłych pogawędkach pozwalających na lepsze poznanie się nawzajem, nie zabrakło jednak także i poważnych dyskusji. W czasie, kiedy dorośli prowadzili rozmowy, dzieci chętnie korzystały z gier planszowych i karcianych, które były dostępne na miejscu. Chętnych do skorzystania ze świetlicowej wypożyczalni gier nie zabrakło także wśród dorosłych, zarówno tych, którzy przyszli ze swoimi pociechami, jak i tych, którzy w starszym gronie chcieli się sprawdzić np. w grze w brydża czy szachy.

Oprócz gier planszowych, na obozowisku do stałej dyspozycji Uczestników było boisko do siatkówki, stół ping-pongowy, piłki, zestawy do badmintona oraz do gry w bule. Zaplecze rekreacyjne pozwoliło na organizowanie codziennie turnieju innej dyscypliny sportu. Widok księdza w sutannie zagrywającego piłkę w meczu siatkówki, to obrazek szczególnie charakterystyczny dla spotkań Tradicamp, ale hitem tegorocznej edycji były rozgrywki w bule cieszące się największym zainteresowaniem. W czwartek grupa chętnych udała się na tzw. „orlik” przy Szkole Podstawowej we Włodowicach, gdzie rozegrano mecz piłki nożnej.

Podczas tegorocznych spotkań Tradicamp odbyły się także dwie wycieczki plenerowe. W poniedziałek Uczestnicy udali się przez Skały Rzędkowickie i Podlesice do Rezerwatu „Góra Zborów”, z której mogli podziwiać rozciągającą się po horyzont panoramę Jury. W środę, grupa, której nie wystraszyły przelotne opady deszczu udała się do zamku Bąkowiec w Morsku, natomiast w sobotę wszyscy, którzy nie nasycili się jeszcze pięknem jurajskich krajobrazów, albo przyjechali jedynie na weekend kończący Tradicamp mieli możliwość wzięcia udziału w autokarowej wycieczce fakultatywnej po środkowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, podczas której odwiedzili bliźniacze zamki w Mirowie i Bobolicach, Sanktuarium Matki Bożej w Leśniowie oraz Żarki, gdzie zwiedzili kościół świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, ruiny kościoła św. Stanisława oraz cmentarz żydowski. Równolegle z wycieczką poniedziałkową i środową odbyły się także krótsze spacery po najbliższej okolicy zorganizowane dla uczestników preferujących aktywny, ale mniej forsowny sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu. Organizatorzy zagwarantowali również możliwość wynajęcia rowerów jako alternatywy dla wycieczek pieszych. Wspólne wędrowanie i prowadzone w marszu rozmowy były doskonałą okazją do zintegrowania „stałych bywalców” Spotkań z nowymi Uczestnikami.

Wtorkowe upalne popołudnie upłynęło pod znakiem przeznaczonej zarówno dla dzieci jak i dorosłych gry terenowej, która w tym roku osadzona była w XVII-wiecznej tematyce, nawiązującej do Trylogii Henryka Sienkiewicza oraz bezpośrednio do wydarzeń z historii Polski. Uczestnicy m.in. korzystając ze wzorów heraldycznych malowali herby swoich drużyn, poznawali tajniki ówczesnej kuchni dworskiej i szlacheckiej, opatrywali zranionego w walce szlachcica oraz poznawali taktyki wojskowe oblężenia i obrony Jasnej Góry podczas potopu szwedzkiego. Śmiałkowie uzbrojeni w wierną replikę szabli husarskiej, mieli także możliwość sprawdzenia swoich umiejętności szermierczych w starciu z głową kapusty, symbolizującą wedle upodobań jednego z wielu XVII-wiecznych najeźdźców, którzy napadali na ziemie Rzeczypospolitej.
W czwartek tradycyjnie już odbyły się zawody na orientację. Nikogo z zawodników nie wystraszyła nawet burza, która rozpętała się zaledwie kilkanaście minut po starcie. Wszystkie patrole, nie zważając na strugi deszczu, ukończyły trasę i z pomocą map i busoli odszukały ustawione w lesie punkty kontrolne. Pomimo ulewy obyło się bez kataru. Śmiało można też rzec, że Uczestnicy z roku na rok lepiej się orientują w lokalnej topografii, bowiem tym razem żaden z patroli nie zgubił się na dłużej w lesie, a czas przejścia zaplanowanej trasy był mocno wyrównany.

Wieczory przy ogniskach, nieodzownie towarzyszące życiu obozowemu upłynęły przede wszystkim na rozmowach z księżmi, organizowanych w ramach cyklu „Bez kadzidła”. Tematyka rozmów była bardzo z różnicowana i dawała szerokie pole do długich dyskusji. W poniedziałek temat wieczoru z pewnością zainteresował rodziców i dziadków, bowiem rozmowa toczyła się wokół miejsca dziecka w przestrzeni kościoła i jego uczestnictwa we Mszy Świętej. We wtorek uczestnicy dyskutowali o rezygnacji Ojca Świętego Benedykta XVI z urzędu papieskiego, środa upłynęła wokół tematyki maryjnej, natomiast w czwartek tematem cyklu „Bez kadzidła” byli „świeccy zakonnicy”, czyli III zakony.

Od poniedziałku do czwartku pełnoletnim Uczestnikom i darczyńcom Spotkań Tradicamp wieczory umilał także kufel piwa, pochodzącego z regionalnego „Browaru na Jurze”. Amatorzy złotego napoju spotykali się w Karczmie Rzym, gdzie przy dobrej muzyce można było dokończyć rozmowy, które przy ognisku na polu namiotowym przerwało wybicie ciszy nocnej. Nie zabrakło też okazji, aby pośmiać się i potańczyć. Atmosfera panująca rokrocznie w Karczmie Rzym dała wiele radości wszystkim gościom jej zacnych progów.

Tradicamp w swej formule stawia sobie za zadanie budowanie wspólnoty funkcjonującej na wzór parafialny, a więc takiej, w której jest miejsce na Mszę Świętą, modlitwę, pracę, zabawę i czas refleksji, dlatego po kilku dniach intensywnej rekreacji i wieczornych zabaw piątek stanowi niejako dzień wyciszenia. Zupełnie nowym punktem w tegorocznym harmonogramie życia wspólnoty Tradicamp, który odpowiada na tę potrzebę równowagi między sacrum a profanum była piątkowa piesza pielgrzymka do Sanktuarium Maryjnego w Skarżycach, w którym w ubiegłych latach celebrowane były Msze Święte podczas Tradicamp2012, 2013 i 2014. Na szczęście pogoda po jednym deszczowym dniu przerwy okazała się znów łaskawa i pielgrzymi bez przeszkód dotarli na miejsce. Wraz z grupą Uczestników pielgrzymowali Ksiądz Kapelan Bartosz Gajerski oraz kleryk Piotr Kozłowski FSSP.

Pielgrzymi przed dotarciem do sanktuarium zatrzymali się pod monumentalnym ostańcem skalnym – „Okiennikiem Wielkim” skąd w oddali widać już sanktuarium skarżyckie, aby z tego miejsca witać się już ze skarżycką Panią. W dalszej drodze pielgrzymom towarzyszył dźwięk dzwonów sanktuaryjnych, a przy wejściu do kościoła pielgrzymów witał aspersją Ksiądz Piotr Szuta. Podczas drogi śpiewano m.in. Tajemnice Różańca Świętego i tradycyjne pieśni maryjne. Pielgrzymowanie było również okazją do spokojnego porozmawiania na poważne tematy z duchownymi, na które podczas obfitującego w różne wydarzenia tygodniu mogło braknąć czasu. Trasa pielgrzymki wiodła przez wzgórza i lasy. Po przybyciu do świątyni pątnicy zgromadzili się przed ołtarzem Matki Bożej Skarżyckiej, aby odśpiewać tradycyjne pieśni ludowe ku jej czci, a następnie wzięli udział we Mszy Świętej, którą celebrował ks. Bartosz Gajerski. Po głównej celebracji i odmówieniu Litanii Loretańskiej, pozostali kapłani odprawili jeszcze Msze ciche. Tych, którzy zdecydowali się trud pielgrzymki poszerzyć również o pieszy powrót, na obozowisko poprowadził kl. Piotr Kozłowski FSSP. Po trudach pielgrzymki, w piątkowy wieczór można było odpocząć podczas projekcji filmu. W tym roku był to film „Misja” w reżyserii Roland Joffé’a, ze znaną chyba wszystkim, przejmującą muzyką autorstwa Ennia Morricone.

Jak co roku nieodłączną częścią Spotkań Tradicamp były także warsztaty liturgiczne dla ministrantów i chórzystów, skierowane do osób na różnych poziomach zaawansowania. Ministranci szkoleni byli do posługi w Mszach cichych, recytowanych, śpiewanych i z asystą wyższą. Wiedzę teoretyczną zdobywaną podczas zajęć, warsztatowicze wykorzystywali na bieżąco w posłudze podczas codziennych celebracji, co dawało im możliwość lepszego zapamiętania wykładów oraz nabrania praktyki i obycia liturgicznego. Warsztaty poprowadzili kl. Piotr Kozłowski FSSP, ceremoniarz Łukasz Szczepanik z wspólnoty rzeszowskiej oraz pełniący również funkcję zakrystianina Paweł Caban, wieloletni Uczestnik warsztatów ministranckich organizowanych w ramach Tradicamp, rozpoczynający w tym roku naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Również warsztaty chorału gregoriańskiego odbywające się w ramach spotkań Tradicamp2015 oparte były na praktycznym wykorzystaniu wiedzy zdobytej na codziennych zajęciach teoretycznych i próbach śpiewu. Wszyscy warsztatowicze czynnie brali udział w Mszach śpiewanych. Przez cały tydzień grupa przygotowywała się także do wykonania oprawy muzycznej podczas sobotniej Mszy wieńczącej tegoroczne Spotkania. Warsztaty poprowadziła jak co roku Schola Gregoriana Sancti Casimiri z Białegostoku, którą reprezentowali dyrygent Mariusz Perkowski oraz Karol Komenda i Marcin Szaciłowski. Zajęcia warsztatowe współprowadził także pełniący posługę organisty podczas spotkań Tradicamp2015 Bartosz Izbicki, specjalista w dziedzinie chorału gregoriańskiego. Warsztaty chorałowe z roku na rok poszerzają grono swoich uczestników o nowe osoby, które dołączając do składu sprzed roku, tworzą coraz pokaźniejszy chór.

Sobotnie przedpołudnie zgromadziło na wspólnym śpiewie uroczystych Godzinek i na uroczystej Liturgii we włodowickiej świątyni wszystkich Uczestników spotkań Tradicamp2015. Do tych, którzy w ciągu tygodnia przybyli na spotkania Tradicamp dołączyli wierni, którzy choć na jeden dzień zdecydowali się przyjechać na Jurę, aby dać świadectwo jak ważną sprawą dla każdego wiernego przywiązanego do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego jest budowanie jednolitej wspólnoty Tradycji Łacińskiej. Mszę Święta z wyższą asystą odprawił Ks. Bartosz Gajerski, a funkcję diakona i subdiakona pełnili odpowiednio ks. Jean de Leon Gomez FSSP i kl. Piotr Kozłowski FSSP. Oprawę muzyczną celebracji stanowiła przepiękna, polifoniczna Msza C-dur Antonio Lottiego, zaśpiewana przez chór składający się z kadry i Uczestników tegorocznego warsztatu chorałowego. Wysoki poziom jej wykonania, po zaledwie tygodniu prób przeprowadzonych w pełnym składzie stanowi najlepszą rekomendację dla warsztatów chorałowych odbywających się w ramach Tradicamp. Tuż po zakończeniu Liturgii wszyscy udali się na obozowisko, gdzie przy wspólnej grochówce, w atmosferze radosnego pikniku nastąpiło podsumowanie tegorocznych Spotkań, podziękowania oraz rozdanie nagród za udział w grze terenowej i biegach na orientację.

Podczas gdy część Uczestników udała się na wycieczkę fakultatywną, na obozowisku trwały ostatnie przygotowania do wieczornej Kany Rzędkowickiej, nawiązującej swą formułą do biblijnych wydarzeń w Kanie Galilejskiej. Wesele rozpoczął toast lampką wina, nim jednak goście go wznieśli, odmówiono modlitwę dziękczynną. Później pozostało już tylko ucztować, śmiać się i tańczyć do rana w atmosferze tradycyjnej polskiej biesiady. Kuchnia przygotowała się do tego wieczoru jak na prawdziwe wesele. W menu oprócz dań zimnych znalazły się ciepłe posiłki, w tym lokalny specjał, prażonki, czyli warzywa z mięsem, pieczone w żarze ogniska, w żeliwnych kociołkach. Tradycyjnie już potrawa ta podawana była podczas Kany Rzędkowickej o północy. Zabawa trwała jednak dłużej, bowiem ostatni goście opuszczali namiot weselny kiedy nad Rzędkowicami zaczynało świtać niedzielne słońce. I tak zakończyło się tegoroczne świętowanie wiernych Tradycji Łacińskiej VIII rocznicy wydania Motu Proprio Summorum Pontificum.

Fundacja Inicjatywa Włodowicka pragnie w tym miejscu złożyć serdeczne podziękowania za organizację spotkań Tradicamp2015:

– Kapelanom i Księżom obecnym podczas Spotkań, tj. ks. Bartoszowi Gajerskiemu, ks. Jeanowi de Leon y Gomezowi FSSP, ks. Piotrowi Szucie za zaangażowanie w posługę duszpasterską

– Kierownictwu Spotkań za przygotowania i koordynację prac przy organizacji Spotkań

– Klerykowi Piotrowi Kozłowskiemu FSSP, Pawłowi Cabanowi oraz Łukaszowi Szczepanikowi za realizację warsztatu ministranckiego, opiekę nad zakrystią oraz koordynację służby ołtarzowej

– Muzykom ze Schola Gregoriana Sancti Casimiri za realizację warsztatu chorałowego oraz oprawę muzyczną codziennych Mszy i nabożeństw

– Panu Bartoszowi Izbickiemu, Panu Bartłomiejowi Chmieleckiemu oraz Panu Jackowi Rządkowskiemu za oprawę muzyczną Mszy Świętych i nabożeństw realizowaną na organach

– Zespołowi Kwatermistrzowskiemu na czele z Kwatermistrzem Rafałem Kaczmarkiem za przygotowanie infrastruktury obozowiska

– Zespołowi Zaplecza Kuchennego na czele z Panią Malwiną Machurą oraz Panią Małgorzatą Machurą za przygotowanie przepysznych posiłków podczas trwania Spotkań oraz Kany Rzędkowickiej

– Wolontariuszowi Krzysztofowi Pryczkowi za pełnienie dyżurów w punkcie rejestracyjno-Informacyjnym

– Wolontariuszom Danielowi Poczentemu i Mateuszowi Łachmankowi za pełnienie funkcji fotografów podczas Spotkań

– Panu Doktorowi Stefanowi Komarowskiemu i Wolontariuszowi Adrianowi Zieńczuk, pełniącym służbę pierwszej pomocy medycznej i przedmedycznej podczas Spotkań

– Wolontariuszowi Lilianie Grzymkiewicz za kompleksową realizację zawodów na orientację

– Wolontariuszowi Mateuszowi Włodarczykowi za logistyczną pomoc na miejscu

– Wszystkim Wolontariuszom, którzy swoją ofiarną pracą wsparli organizację spotkań Tradicamp2015 na każdym z etapów przygotowań i realizacji

– oraz wszystkim Uczestnikom za tak liczny udział w Spotkaniach i wyrażenie w ten sposób swojego poparcia dla dzieła budowy ogólnopolskiej wspólnoty wiernych tradycji łacińskiej

Szczególne wyrazy wdzięczności oraz zapewnienia o modlitwie Fundacja Inicjatywa Włodowicka kieruje na ręce Księży Proboszczów: Księdza Mariusza Walczyka, Proboszcza Parafii we Włodowicach i Księdza Kanonika Stanisława Wybańskiego, Proboszcza Parafii w Skarżycach za otwarte przyjecie nas w swoich parafiach, wszelką pomoc i życzliwość wobec realizowanych przez nas wydarzeń oraz pełne zrozumienie dla idei spotkań Tradicamp.

FOTOGALERIA

VIDEOGALERIA

Chcesz dostawać nowe aktualności na e-mail? Zapisz się do Newslettera!

ZAPRASZAMY

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości od naszego zespołu ds. Tradicamp.

Pomyślnie wysłałeś wiadomość!