Juventutem A.D.2016 – Tradycjonaliści na światowych dniach młodzieży w Polsce.

lip 29, 2013

Ojciec Święty Franciszek ogłosił iż kolejnym miejscem spotkania Papieża z młodzieżą podczas Światowych Dni Młodzieży A.D.2016, będzie polski Kraków. Począwszy od roku 2005 młodzież przywiązana do tradycji łacińskiej z całego świata bierze udział w tych wydarzeniach w ramach grup „Juventutem”. Fundacja Constitues Eos i Fundacja Inicjatywa Włodowicka we współpracy z światowym centrum organizacyjnym Juventutem w Szwajcarii, będą wspólnie organizować udział grup wiernych tradycji łacińskiej z całego świata w 29 Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie A.D.2016.

Warto wspomnieć przy tej okazji, że pomysł organizacji Ogólnopolskich Spotkań Wiernych Tradycji Łacińskiej Tradicamp, których organizatorem jest Fundacja Inicjatywa Włodowicka swymi korzeniami sięga właśnie do Światowych Dni Młodzieży. Grupa młodych ludzi, którzy w późniejszych latach położyli fundamenty pod powstanie i organizację spotkań Tradicamp oraz weszli w skład fundatorów Fundacji Inicjatywa Włodowicka spotkała się w ramach pierwszych w historii grup Juventutem podczas ŚDM w 2005 roku w Kolonii. Wielowymiarowe i różnorodne doświadczenia zdobyte podczas tych dni zainspirowały do stworzenia spotkań Tradicamp, spotkań będących przestrzenią już nie tylko dla młodych, ale będących przestrzenią w której buduje się wspólnotę wiernych tradycji łacińskiej o wymiarze międzypokoleniowym.

Tradycję organizowania Światowych Dni Młodzieży rozpoczął bł. Jan Paweł II w 1985 roku, kiedy to do Rzymu na pierwsze spotkania zjechało 300.000 osób. Jak czytamy na oficjalnej stronie ŚDM: „Jako datę ustanowienia Światowych Dni Młodzieży przyjmuje się dzień 20 grudnia 1985 r., kiedy to Jan Paweł II na spotkaniu opłatkowym, wobec Kardynałów i Pracowników Kurii Rzymskiej, wyraził pragnienie, by Światowe Dni Młodzieży odbywały się co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym przez niego miejscu jako spotkanie międzynarodowe”. Pragnieniu Ojca Świętego stało się zadość i w ciągu kolejnych lat ŚDM stały się symbolem łączności młodych katolików z papieżem, ich oddania i miłości do Ojca Świętego i Kościoła, a miejscu spotkań każdorazowo z uwagą przygląda się cały świat.

Właśnie zakończyły się 28 Światowe Dni Młodzieży. Na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem do Rio de Janeiro przybyło 3.000.000 wiernych z całego świata, pragnących wspólnie modlić się, przeżywać swoja wiarę i dać jej świadectwo. 25 lipca młodzież przywitała Papieża na plaży Copacabana. Podczas kolejnych dni wierni przeżywali Drogę Krzyżową, sobotnie czuwanie i adorację Najświętszego Sakramentu, a w niedzielę uczestniczyli we Mszy Świętej w Zwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego celebrowanej przez Papieża Franciszka, który wygłosił do zgromadzonej młodzieży orędzie.  Jako temat przewodni spotkań Papież Senior Benedykt XVI wybrał cytat z Ewangelii wg św. Mateusza: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody!”. Wybór tych słów Jezusa Chrystusa jako hasło Światowych Dni Młodzieży jest zaproszeniem do wspólnego działania, ale przede wszystkim wyraźnie sprecyzowanym zadaniem, jakiego podjąć się mają katolicy w swoim codziennym życiu. Tegoroczne ŚDM oprócz wspólnej modlitwy i manifestacji wiary zwracały więc uwagę na konieczność mężnego realizowania swojego powołania apostolskiego, z wiarą, nadzieją i miłością, tak potrzebną szczególnie we współczesnym świecie.

28 lipca A.D. 2013, w dniu zakończenia 28. Światowych Dni Młodzieży Papież Franciszek ogłosił, że gospodarzem kolejnych spotkań w roku 2016 będzie ojczyzna bł. Jana Pawła II. W związku z decyzją Ojca Świętego z radością pragniemy poinformować, iż władze Fundacji Inicjatywa Włodowicka oraz Fundacji Constitues Eos porozumiały się w sprawie organizacji udziału grup wiernych tradycji łacińskiej w ŚDM w Krakowie, w 2016 roku, i jako centrum organizacyjne IUVENTUTEM POLONIA zdecydowały się współdziałać przy organizacji tego wyjątkowego, międzynarodowego wydarzenia. Obie fundacje są szeroko znane wśród polskich wiernych przywiązanych do tradycji łacińskiej oraz dysponują odpowiednim zapleczem do sprawnego przeprowadzenia przygotowań.

W związku z ogromem prac logistycznych, jakie czekają w najbliższych latach organizatorów, centrum organizacyjne IUVENTUTEM POLONIA już teraz zwraca się z prośbą do osób, które obecne były w grupach Juventutem podczas ŚDM w 2005, 2008, 2011 i 2013 roku oraz do wszystkich chętnych, którzy chcieliby pomóc w organizacji ŚDM w 2016 roku, o kontakt pod adresem: info@tradicamp.pl .

FOTOGALERIA

VIDEOGALERIA

Chcesz dostawać nowe aktualności na e-mail? Zapisz się do Newslettera!

ZAPRASZAMY

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości od naszego zespołu ds. Tradicamp.

Pomyślnie wysłałeś wiadomość!