Wakacje w Rodzinnej Szkole Wiary, czyli reportaż z Ogólnopolskich Spotkań Wiernych Tradycji Łacińskiej – Tradicamp2018.

lip 27, 2018

Solenną Mszą Świętą w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego celebrowaną w sobotę 7 lipca A.D.2018 w kościele św. Bartłomieja Apostoła we Włodowicach oraz wspólnym weselnym świętowaniem podczas „Kany Rzędkowickiej” uczczono kolejną rocznicę wydania Motu Proprio Summorum Pontificum a tym samym zakończono IX Ogólnopolskie Spotkania Wiernych Tradycji Łacińskiej – Tradicamp2018. W ramach spotkań Tradicamp2018 po raz pierwszy odbyła się „Rodzinna Szkoła Wiary”, czyli cykl katechez i konferencji w duchu tradycyjnej liturgii, ukierunkowany na duchowość małżeństw i rodzin.

Ogólnopolskie Spotkania Wiernych Tradycji Łacińskiej – Tradicamp2018 rozpoczęła jak co roku niedzielna Msza Święta w kościele pw. Św. Bartłomieja Apostoła we Włodowicach, celebrowana w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego. Liturgię celebrował Ksiądz Karol Załęskiego IBP z Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej Archidiecezji Częstochowskiej. Tuż po niej odprawiono uroczyste Nieszpory ludowe według Breviarium Romanum 1962, z wykorzystaniem psalmów w przekładzie Franciszka Karpińskiego. Odtąd zawiązana wokół tegorocznych spotkań Tradicamp wspólnota wiernych z całej Polski, a także spoza jej granic, gościliśmy bowiem również uczestników z Australii, przez tydzień spotykała się co dzień na wspólnej modlitwie, posiłkach i zabawie, aby odpoczywać z Bogiem, wzrastać w duchowości, nawiązywać przyjaźnie i umacniać wspólnotę Tradycji Łacińskiej. Uczestnicy spotkań Tradicamp przez tydzień żyli według uporządkowanego rytmu, jaki wyznaczają poranny śpiew Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP, Msze Święte w parafialnym kościele pw. Świętego Bartłomieja Apostoła we Włodowicach, lektura duchowa, bloki zajęć grup zorganizowanych, modlitwa Anioł Pański, popołudniowe zajęcia rekreacyjne, a o zmierzchu niosący się po okolicy wspólny śpiew Nieszporów i Apel Jasnogórski. W ten pobożny plan dnia, przepełniony duchem liturgii, wpisany był jednak również czas na indywidualną rekreację, zabawę, wakacyjny oddech od codzienności i wspólne zajęcia integracyjne, a wszystko to tocząc się płynnie i przenikając się wzajemnie uświęcało każdy aspekt życia wspólnoty.

W ramach tegorocznych spotkań Tradicamp rozpoczęła swoje funkcjonowanie „Rodzinna Szkoła Wiary”, czyli długo wyczekiwany cykl katechetyczny dedykowany przede wszystkim małżeństwom, choć otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Jego celem jest formacja duchowości małżeństwa w świetle doktryny Kościoła Katolickiego oraz nauka realizacji tej duchowości na fundamencie liturgii w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego. Ubiegłe lata pokazały jak szerokie grono zainteresowanych taką formą duszpasterstwa liczy sobie wspólnota Tradycji Łacińskiej w Polsce. Naprzeciw tym oczekiwaniom od kilku lat wychodziły spotkania Tradicamp, modyfikując swój program i dostosowując go do potrzeb wielopokoleniowych rodzin, co zaowocowało ostatecznie stworzeniem „Rodzinnej Szkoły Wiary”.

Program duszpasterski spotkań Tradicamp jak co roku oparty był na katolickim Credo. W niedzielę rozważano tajemnicę Trójcy Świętej, tak istotnej w odniesieniu do zrozumienia relacji małżonków względem siebie i do Pana Boga. W poniedziałek w związku z przypadającym świętem Zwiastowania NMP skupiono się na tajemnicy wcielenia, udziale Maryi w planie zbawienia i Jej pokornej realizacji Bożego powołania. Wtorek poświęcono Aniołom i tematyce związanej ze społecznością niebieską. W środę zwrócono się ku osobie Świętego Józefa, Oblubieńca NMP i Opiekuna Świętej Rodziny, tak potrzebnego współcześnie potężnego orędownika i wzorze pokory, męstwa i czystości. Czwartek poświęcono tajemnicy życiodajnej Eucharystii, w sposób szczególny oddając Jej cześć śpiewem Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa i adoracją Najświętszego Sakramentu. W piątek zgłębiano Mękę i Śmierci Pana Jezusa, łącząc się z tajemnicą Krzyża i niosąc własne krzyże i intencje w pieszej pielgrzymce. W sobotę na powrót zwrócono się ku osobie Matki Bożej.

Po codziennych wspólnych Mszach Świętych odbywały się zajęcia poszczególnych grup zorganizowanych. Zgodnie z codziennym planem wotyw w ramach „Rodzinnej Szkoły Wiary” można było wysłuchać konferencji duchowych i katechez nawiązujących do rozważanej w danym dniu tematyki. Wykłady połączone z możliwością zadawania pytań i przeradzające się często w pochłaniające dyskusje prowadzili obecni podczas spotkań księża z tradycyjnych wspólnot i duszpasterstw, a także zaproszeni goście, w tym Ksiądz Mariusz Walczyk, Proboszcz goszczącej rokrocznie wspólnotę Tradicamp Parafii we Włodowicach oraz przebywający gościnnie w sąsiedniej parafii Skarżyce Ksiądz dr Franck Mbida z Kamerunu, który opowiedział o radościach, kłopotach i wyzwaniach duszpasterskich afrykańskich rodzin. Codzienne zajęcia podzielone zostały na dwa półtoragodzinne bloki: pierwszy poświęcony duchowości małżeństwa, a drugi aspektom życia liturgicznego małżonków. W przerwie między blokami zajęć wszystkie grupy zorganizowane spotykały się w oratorium na wspólnej modlitwie Anioł Pański oraz na integracyjnym spotkaniu przy kawie i świeżo upieczonym, domowym „nadzwyczajnym ciachu”. Rozchodzący się zapach kawy i rodzinna atmosfera sprzyjały zawieraniu nowych przyjaźni, wymianie myśli, doświadczeń, albo były po prostu okazją do chwili odpoczynku i wielopokoleniowej rozrywki przy planszówkach, szachach czy brydżu. Zapoczątkowany przez organizatorów zwyczaj gier towarzyskich w przerwie kawowej przyjął się niezależnie od wieku, a uczestnicy coraz częściej przywożą swoje własne, ulubione gry i pasją do nich zarażają innych.

W czasie gdy rodzice brali udział w konferencjach „Rodzinnej Szkoły Wiary”, dzieci uczestniczyły w specjalnie przygotowanych dla nich zajęciach, połączonych z elementami katechezy. Podczas gdy Ksiądz Diakon Mateusz Szostak z Diecezji Kieleckiej opowiadał najmłodszym o Panu Bogu, Najświętszej Marii Pannie, aniołach, Świętym Józefie i najważniejszych prawdach wiary, Pani Joanna Gliniecka, czyli nieoceniona „Ciocia Asia” zapewniała twórczą aktywność zajmującą dziecięce rączki i rozbudzającą wyobraźnię małych słuchaczy – dzieci m.in. wyklejały komiks o zwiastowaniu NMP i nawiedzeniu Świętej Elżbiety, malowały kredą i lepiły figurki swoich aniołów stróżów oraz tworzyły i ozdabiały własne kapliczki ku czci Św. Józefa. W ramach katechezy dla najmłodszych dzieci mogły także poznać wnętrze prezbiterium, gdzie Ksiądz Diakon cierpliwie tłumaczył im trudne nazwy, symbolikę i znaczenie poszczególnych elementów wyposażenia kościoła i utensyliów liturgicznych.

Obok „Rodzinnej Szkoły Wiary” w ramach spotkań Tradicamp nadal pozostały funkcjonujące równolegle od lat dwie inne zorganizowane grupy – warsztat ministrancki nad którym opiekę roztoczył Ksiądz Diakon Mateusz Szostak z Diecezji Kieleckiej oraz warsztat chorałowy prowadzony przez Pana Bartosza Izbickiego, organistę i badacza muzyki ze wspólnoty w Brochowie, członka zespołu Jerycho oraz Pana Mariusza Perkowskiego, dyrygenta i chórzystę wraz z Schola Gregoriana Sancti Casimiri z Białegostoku. Kadra warsztatów wraz z warsztatowiczami oprócz wykładów i zajęć teoretycznych wcielała w praktykę swoje umiejętności podczas celebracji liturgicznych odbywających się w ramach spotkań Tradicamp.

W poobiednim bloku wspólnych zajęć rekreacyjnych i integracyjnych jak co roku znalazły się piesze wycieczki malowniczymi jurajskimi szlakami prowadzącymi do zamków i rezerwatów, nieco krótsze spacery wśród okolicznych skał i lasów, gry i zabawy, rozgrywki siatkówki, buli i badmintona oraz zawody na orientację w terenie, podczas których uczestnicy musieli wykazać się znajomością mapy i obsługi busoli. Nie zabrakło też emocji piłkarskich podczas rozegranego w piątkowe popołudnie meczu piłki nożnej. Tradycją się już stało, że najbardziej zapaleni miłośnicy futbolu co roku obok komży, pakują do swojej walizki także profesjonalne stroje piłkarskie, aby dodać powagi swojej drużynie i wzbudzić respekt u przeciwników. Mieszane składy drużyn, złożone z rodziców i dzieci, pozwalają na wyzwolenie olbrzymiego sportowego potencjału i emocji, ale przede wszystkim dostarczenie świetnej zabawy zarówno graczom, jak i kibicom. W roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w programie spotkań Tradicamp nie mogło zabraknąć nawiązań do tematyki patriotycznej. Tegoroczna gra terenowa „Vivat Niepodległa!” zgromadziła dzieci, młodzież i dorosłych wokół zadań związanych z polskim dziedzictwem historycznym, przyrodniczym i kulturowym. Uczestnicy m. in. tworzyli żywą flagę Polski siejąc białe i czerwone kwiaty, projektowali koszulki z motywem patriotycznym, poznawali klasykę literatury narodowej, odznaczenia państwowe, wykazywali się znajomością geografii Polski oraz najważniejszych postaci związanych z jej historią. Po tak bogatym, całodziennym programie duszpasterskim i rekreacyjnym, chwilę wytchnienia zapewniało kojące ciepło i blask ogniska, przy którym podczas pieczenia kiełbasek do późnego wieczoru toczyły się rozmowy w ramach cyklu dyskusyjnego „Bez Kadzidła”, prowadzonego przez zaproszonych księży. Wieczorami, za wyjątkiem piątku, dorośli uczestnicy Tradicamp mogli także skosztować dobrze uwarzonego, regionalnego piwa.

W program spotkań Tradicamp na stałe wpisała się już piątkowa piesza pielgrzymka do Sanktuarium Maryjnego, położonego w odległych o ok. 10 km Skarżycach. Trasa pielgrzymki biegnie przez malownicze zakątki jurajskiej przyrody pozwalające jeszcze lepiej dostrzec i zachwycić się Boskim dziełem stworzenia, a jej umiarkowana trudność z jednej strony pozwala na ofiarowanie pątniczego trudu w wybranej intencji, z drugiej zaś nie ograniczała wieku pątników, co pozwoliło na jej pokonanie także seniorom i rodzicom z mniejszymi dziećmi, w tym także w wózkach. Po powitaniu Matki Bożej w wizerunku skarżyckim pielgrzymi zaśpiewali Litanię Loretańską, prosząc o wstawiennictwo i opiekę Matkę Najświętszą, która niestrudzenie trwała pod Krzyżem doskonale zjednoczona z jego tajemnicą. Zwieńczeniem pielgrzymki była jak co roku Msza Święta o Krzyżu Świętym celebrowana XVI-wiecznym kościele skarżyckim. Liturgię celebrował Ksiądz Grzegorz Śniadoch IBP z Duszpasterstwa Tradycji Katolickiej w Białymstoku.

Sobotni poranek upłynął na przygotowaniach do uroczystej rocznicowej Mszy Świętej, nim jednak cała wspólnota zgromadziła się we włodowickim kościele, na obozowisku odbyła się jeszcze konferencja na temat dotychczasowych osiągnięć i dalszych wyzwań duszpasterskich stojących przed wspólnotą Tradycji Łacińskiej. Przyczynkiem do jej zorganizowania było dotychczasowe doświadczenie ponad dziesięciu lat, jakie upłynęły od wydania Motu Proprio Summorum Pontificum Ojca Świętego Benedykta XVI.

Tegoroczne spotkania Tradicamp stały się wyjątkowo radosne za przyczyną Sakramentu Małżeństwa, jakiego w sobotnie przedpołudnie udzielili sobie we włodowickiej świątyni wieloletnia wolontariuszka Fundacji związana od początku z organizacją spotkań Tradicamp oraz ich uczestnik i późniejszy wolontariusz. Państwo Młodzi, których drogi Pan Bóg złączył kilka lat temu podczas spotkań Tradicamp, biorąc na świadków tę właśnie wspólnotę zapragnęli ślubować sobie miłość i świętować jej przypieczętowanie w Sakramencie Małżeństwa wśród przyjaciół z całej Polski, którzy rokrocznie powracają na Jurę Krakowsko-Częstochowską, by budować i scalać krajową wspólnotę Tradycji Łacińskiej, tak bliską ich sercom. Podczas ślubu asystował i błogosławił małżonków Kapelan spotkań Tradicamp, Ksiądz Paweł Gwóźdź z Diecezji Gliwickiej.

Solenną Mszę Święta rocznicową wieńczącą spotkania Tradicamp2018 celebrował w intencji małżonków również Ksiądz Paweł Gwóźdź. Wygłosił on także kazanie podsumowujące tegoroczne spotkania Tradicamp. Funkcję diakona pełnił Ksiądz Grzegorz Śniadoch IBP, a subdiakona Ksiądz Łukasz Światowski z Diecezji Toruńskiej. Po Mszy Świętej wierni zaśpiewali uroczyste Te Deum z racji XI rocznicy wydania Motu Proprio Summorum Pontificum i udali się na obozowisko, aby kontynuować świętowanie w biesiadnej atmosferze oraz odbyć prawdziwe gody weselne. Pierwszy toast pobłogosławionym winem weselnicy wznieśli tradycyjnie za urzędującego Ojca Świętego Franciszka. Biesiadę przy suto zastawionych stołach umiliła gościom przygrywająca na ludową nutę Kapela Jurajska. Po obiedzie, nim część uczestników udała się w drogę powrotną do swoich domów i lokalnych wspólnot, organizatorzy podsumowali krótko miniony już Tradicamp, rozdali nagrody i podziękowali za wkład w jego organizację. Nieunikniony czas pożegnania mieszał nutę smutku z radością nowych doświadczeń i zawartych znajomości oraz iskrą niecierpliwego wyczekiwania na kolejne spotkanie. Ci, którzy zostali w Rzędkowicach na dłużej do późna w nocy świętowali podczas „Kany Rzędkowickiej” wśród muzyki i tańców, a gdy zapadł zmrok nie zabrakło też jak co roku tradycyjnego dania regionalnego, czyli pieczonych w ognisku prażonek, przygotowanych przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rzędkowicach.

Tradicamp2018 rozwinął pierwotną idee spotkań formacyjnych w duchu tradycji, ukierunkowanych na wielopokoleniową rodzinę, w której jest miejsce dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Dla tych, których Bóg prowadzi przez małżeństwo i tych, którzy ofiarowali mu życie w pojedynkę w kapłaństwie, zakonie, czy świeckim celibacie. Dojrzewająca od kilku lat wśród organizatorów i rosnącej z roku na rok ilości rodzin koncepcja odbywającej się cyklicznie „Rodzinnej Szkoły Wiary” zyskała swój kształt i stała się najliczniejszą i najprężniej działającą grupą zorganizowaną w ramach spotkań Tradicamp. Zaangażowanie jej „studentów” i „wykładowców”, radość jaką czerpią z jej współtworzenia i zacieśniające się więzy współpracy i przyjaźni, widoczne nie tylko w chwilach pożegnania, kiedy na rok trzeba opuścić malowniczą Jurę i tętniące życiem obozowisko, ale owocujące innymi wspólnymi inicjatywami w ciągu roku otwiera przed wspólnotą Tradycji Łacińskiej w Polsce nowe perspektywy działań i rozwoju na kolejne dekady.

Organizator spotkań Tradicamp – Fundacja Inicjatywa Włodowicka pragnie w tym miejscu złożyć szczególnie serdeczne podziękowania:

 • Kapelanowi Księdzu Pawłowi Gwoździowi z Diecezji Gliwickiej oraz Kierownictwu Spotkań za przygotowania i koordynację prac przy organizacji
 • Księdzu Grzegorzowi Śniadochowi IBP z Duszpasterstwa Tradycji Katolickiej w Białymstoku za posługę duszpasterską, kazania, konferencje oraz poprowadzenie pielgrzymki
 • Księdzu Karolowi Załęskiemu IBP za posługę duszpasterską, kazania i konferencje
 • Księdzu Diakonowi Mateuszowi Szostakowi za prowadzenie Warsztatu Ministranckiego, prowadzenie katechez dla dzieci oraz wszelką pomoc w zakresie liturgicznym i organizacyjnym podczas trwania spotkań
 • Organiście, Panu Bartoszowi Izbickiemu za oprawę muzyczną Mszy Św. i nabożeństw oraz współprowadzenie warsztatu chorałowego
 • Panu Mariuszowi Perkowskiemu oraz Schola Gregoriana Sancti Casimiri za współprowadzenie warsztatu chorałowego oraz oprawę muzyczną Mszy Św. i nabożeństw
 • Kwatermistrzowi, Panu Rafałowi Kaczmarkowi za przygotowanie infrastruktury spotkań oraz wszelkie wsparcie organizacyjne
 • Wolontariuszom Fundacji Danielowi Poczentemu i Krzysztofowi Tomczykowi za pełnienie funkcji fotografów podczas Spotkań oraz za wszelką pomoc logistyczną i organizacyjną na miejscu
 • Wolontariuszowi Fundacji Mateuszowi Włodarczykowi za opiekę nad zakrystią, koordynację służby ołtarzowej, wsparcie kwatermistrzowskie oraz za wszelką pomoc logistyczną i organizacyjną na miejscu
 • Zespołowi Zaplecza Kuchennego na czele z Panią Ewą Kozłowską za przygotowanie przepysznych posiłków i ciast
 • Wolontariuszowi Fundacji Joannie Glinieckiej za przygotowanie i animowanie zajęć dla dzieci
 • Wolontariuszowi Fundacji Lilianie Grzymkiewicz za kompleksową realizację zawodów na orientację
 • Panom z Kapeli Jurajskiej za umilenie muzyką „Kany Rzędkowickiej”
 • Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Rzędkowic za przygotowanie przepysznych prażonek
 • Wszystkim pozostałym Wolontariuszom, którzy swoją ofiarną pracą wsparli organizację spotkań Tradicamp2018 na każdym z etapów przygotowań i realizacji

oraz wszystkim Uczestnikom, którzy przez tak liczny udział w Spotkaniach wraz ze swoimi rodzinami i bliskimi przyczynili się po raz kolejny do budowy i integracji krajowej wspólnoty Tradycji Łacińskiej.

Szczególne wyrazy wdzięczności oraz zapewnienia o modlitwie Fundacja Inicjatywa Włodowicka kieruje na ręce Księży Proboszczów: Księdza Mariusza Walczyka, Proboszcza Parafii we Włodowicach i Księdza Kanonika Stanisława Wybańskiego, Proboszcza Parafii w Skarżycach za życzliwą pomoc i przyjęcie nas w swoich parafiach z pełną otwartością i zrozumieniem realizowanego przez nas dzieła.

Ponadto Fundacja Inicjatywa Włodowicka składa specjalne podziękowania Sołtysowi Rzędkowic, Panu Włodzimierzowi Powązce i Jego Małżonce za wszelką okazaną pomoc podczas organizacji spotkań Tradicamp2018.

FOTOGALERIA

VIDEOGALERIA

Chcesz dostawać nowe aktualności na e-mail? Zapisz się do Newslettera!

ZAPRASZAMY

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości od naszego zespołu ds. Tradicamp.

Pomyślnie wysłałeś wiadomość!