DOJAZD W NASZ REJON JURY KRAKOWSKO CZĘSTOCHOWSKIEJ

Na spotkania Tradicamp najwygodniej przyjechać samochodem, który w takcie spotkań może dostarczyć dodatkowych możliwości turystycznych. Jeśli jednak nie jesteś zmotoryzowany to najlepiej przyjechać koleją do Zawiercia a następnie transportem lokalnym do Rzędkowic. Z każdego większego miasta w Polsce znajdziecie połączenia kolejowe do Zawiercia. Połączenia kolejowe zapewnia przede wszystkim Centralna Magistrala Kolejowa łącząca Śląsk z Warszawą. Z Częstochowy i okręgu katowickiego regularnie kurują pociągi regionalne do Zawiercia. Zawiercie jest najbliższą dużą miejscowością w pobliżu obozowiska Tradicamp. Odległość z Zawiercia do Rzędkowic wynosi 12km.

DOJAZD Z ZAWIERCIA DO RZĘDKOWIC

Samochodem dojedziesz do Rzędkowic tzw. trasą ZWR (Zawiercie – Włodowice – Rzędkowice). Główną drogą w Zawierciu jest droga krajowa nr 78. Trasa ZWR rozpoczyna się na skrzyżowaniu tej drogi z ul. Obrońców Poczty Gdańskiej i ul. Apteczną. Z drogi krajowej nr 78 skręcamy w ul. Apteczną i jedziemy ok. 250m, dalej skręcamy w lewo w ul. 11 listopada i jedziemy ok. 800m. Z ul. 11 listopada skręcamy w prawo w ul. Włodowską, za wiaduktem kolejowym ulica zmieni swoją nazwę na ul. Oświatową, jadąc tą drogą i trzymając się pierwszeństwa przejazdu po ok. 6 km dojedziemy do Włodowic. W centrum Włodowic znajduje się kwadratowy rynek  miejski który po skosie przecina droga jaką jedziemy, po przejechaniu placu we Włodowicach jedziemy ok. 200m ulicą i na wysokości sklepu spożywczego skręcamy w pierwsza ulicę w prawo. Jadąc tą ulica wyjedziemy z Włodowic i kontynuując jazdę tą drogą trzymając się pierwszeństwa przejazdu po przejechaniu ok. 1,5km dojedziemy do Rzędkowic. 

Trasę z Zawiercia do Rzędkowic obsługują miedzy innymi prywatne busy firmy MATI-TRANS ale rozkłady jazdy podane na stronie internetowej zwykle nie są aktualne a wiec sugerujemy kontakt telefoniczny celem sprawdzenia godzin odjazdu busa. Busy odjeżdżają z przystanku w rejonie dworca PKP w Zawierciu.

www.mati-trans.com.pl 
Tel. 502-854-499

Na trasie z Zawiercia do Włodowic również kursuje autobus zakładu komunikacji miejskiej Nr 1. Należy jednak pamiętać, że wybór tego środka transportu powoduje konieczność dojścia pieszo ponad 2 km z Włodowic do Rzędkowic, chyba że przyjedziesz do Włodowic w trakcie sprawowania naszej liturgii w kościele włodowickim, kiedy to po zakończonej liturgii na linii z Włodowic do Rzędkowic kursuje nasz Tradibus.  Aktualne rozkłady jazdy autobusu komunikacji miejskiej Nr 1 można znaleźć na stronie Zakładu Komunikacji Miejskiej. Autobus ZKM odjeżdża z przystanku w rejonie dworca PKP w Zawierciu.

www.zkm-zawiercie.com.pl
 Tel. (032) 672 34 11

Aby pokonać trasę z Zawiercia do Rzędkowic (i odwrotnie) możesz również zamówić Traditaxi bezpośrednio w Punkcie Rejestracyjno-Informacyjnym Tradicamp. Zamówień transportu należy jednak dokonać przynajmniej z 1-dniowym wyprzedzeniem. Koszt transportu wynosi 30 zł.

Zamówienia transportu Tradicamp – Punkt Rejestracyjno Informacyjny 

Tel. (34) 341-00-21 

info@tradicamp.pl

PODRÓŻOWANIE PO JURZE

Jura Krakowsko-Częstochowska ma dobrze rozwiniętą sieć dróg. Zachodnim skrajem regionu biegnie krajowa droga Warszawa-Katowice (tzw. „gierkówka”). Istnieje wiele zjazdów na drogi lokalne, umożliwiających dotarcie do obozowiska Tradicamp oraz wszystkich atrakcyjnych miejsc na tym terenie. W kierunku równoleżnikowym biegną:  

– droga nr 46: Jędrzejów – Janów – Olsztyn – Częstochowa,  

– droga nr 78: Jędrzejów – Kroczyce – Zawiercie – Siewierz – rejon Tarnowskich Gór,  

– droga nr 79: Kraków – Jerzmanowice – Olkusz – Bolesław – Sławków

Sieć tę uzupełnia wiele dróg wojewódzkich (791, 792, 793, 794, 795, 783, 789, 778) oraz lokalnych. W zasadzie wszędzie można dojechać autobusem PKS lub prywatnymi busami, warto jednak zaznaczyć, że kursy do niewielkich miejscowości odznaczają się zwykle rzadką częstotliwością. Do Mstowa i Olsztyna w powiecie częstochowskim można dojechać autobusami MPK Częstochowa.  W Częstochowie przystanki autobusów jadących w tym kierunku znajdują się po wschodniej stronie dworca PKP. Z dworca PKS w Częstochowie kursują autobusy do Lelowa, Janowa i Myszkowa. Z Myszkowa autobusami PKS dojechać można do Janowa, Żarek, Włodowic, Mirowa i Lelowa. Z Zawiercia prywatne busy kursują do miejscowości: Kotowice, Podlesice, Kroczyce, Włodowice, Rzędkowice, Lelów, Pilica, Ryczów, Żelazko, Olkusz, Kraków. Prywatnymi busami można dojechać z Zawiercia do Żarnowca i Wolbromia, oferta tych przewozów jest zmienna, zależy od opłacalności utrzymywania kursów na konkretnej trasie. O szczegóły warto pytać na przystankach usytuowanych w rejonie zawierciańskiego dworca PKP. 

Zwiedzanie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej własnym środkiem transportu jest bardzo dogodne. Warto zaznaczyć, że duże skupiska ostańców i wzgórz wapiennych będące najatrakcyjniejszym elementem krajobrazu tego rejonu nie tworzą typowego łańcucha górskiego, lecz występują w skupiskach odległych od siebie o kilka-kilkanaście kilometrów. Szczególną atrakcję stanowią posadowione w niektórych grupach skalnych ruiny zamków. W okolicach Zawiercia najbardziej znane obiekty tego typu znajdują się w Ogrodzieńcu, Morsku, oraz na tzw. Grzędzie Mirowskiej: w Mirowie i w Bobolicach, nieco dalej – już pod samą Częstochową – można zwiedzić ruiny w Olsztynie. Pokonywanie pieszo niektórych odcinków szlaków może być monotonne. Samochód czy motocykl łatwo zaradzą temu problemowi, ale szczególnie godną polecenia jest turystyka rowerowa. W ostatnich latach na Jurze powstało też wiele ośrodków jazdy konnej – ich oferta obejmuje najczęściej zarówno lekcje jazdy, jak również wycieczki krajoznawcze.