RODZINNA SZKOŁA WIARY

FORMACJA RODZIN KATOLICKICH W DUCHU TRADYCJI ŁACIŃSKIEJ POŁĄCZONA Z WAKACYJNYM WYPOCZYNKIEM
TERMIN

14 – 20 VII
A.D.2024
(w tym 20 VII Gietrzwałdzka Łosiera Tradycji Łacińskiej)

MIEJSCE

Ośrodek “Caritas”
Rybaki nad Jeziorem Łańskim
woj. Warmińsko-Mazurskie

KOSZT

Opłata: 250 zł
+ koszty noclegów
(pokoje lub pole kempingowe)
+ koszty wyżywienia

KONTAKT

tel. (34) 341-00-21 wew. 230
e-mail: rodziny@tradicamp.pl
www.tradicamp.pl/rodziny

Czym jest Rodzinna Szkoła Wiary?

Rodzinna Szkoła Wiary to wakacyjne spotkanie formacyjne rodzin katolickich przywiązanych do tradycyjnej liturgii oraz tradycyjnych form pobożności. Najważniejszym naszym celem jest formacja rodzin w duchu Tradycji Łacińskiej, a więc ze szczególnym uwzględnieniem służby Kościołowi poprzez służbę życiu. W tym sensie służba życiu polega na wychowaniu nowego pokolenia poprzez przekazywanie owoców życia moralnego, duchowego i nadprzyrodzonego małżonków. Formacja ogniskuje się zatem wokół takich aspektów jak: powołanie rodziny we współczesnym świecie, więź i jedność małżeńska, role poszczególnych członków rodziny, relacje z dziećmi, ich wychowanie religijne oraz osobista relacja dziecka z Bogiem. Nasze kilkudniowe spotkanie dzięki wakacyjnej atmosferze daje dużo możliwości integracji między rodzinami, wzajemnej inspiracji i wsparcia oraz wymiany myśli i doświadczeń.

Wszystko to razem ma prowadzić do takiego kształtowania nowego pokolenia, aby mogło ono żyć autentycznym doświadczeniem wiary, które pozwala odnaleźć istotę Kościoła. Formacja taka służy nie tylko duchowości każdego z członków rodziny, ale również pożytkowi całego Kościoła. Powszechnie wiadomo bowiem, że Kościół z szeregu różnych powodów znajduje się obecnie w potężnym kryzysie. Z punktu widzenia Tradycji Łacińskiej, potęga tego kryzysu ma jednak główne źródło w zagubieniu prawdziwej istoty Kościoła a w tym istoty oddawania czci Bogu. Idąc za nauczaniem papieża Benedykta XVI przekonani jesteśmy, że nowe pokolenie żyjące autentycznym doświadczeniem wiary podejmie z niezwyciężoną jej siłą misję odnowy Kościoła, ukazując wszystkim chrześcijanom prawdziwą i niezmienną jego istotę.

W tym ujęciu rodzina katolicka – Kościół domowy, miejsce kształtowania nowego pokolenia, jawi się jako zalążek odnowy całego Kościoła a wręcz najważniejsze miejsce walki o tę odnowę. Zatem formacja rodzin to ważny, konieczny i pilny wysiłek, aby owo kształtowanie nowych pokoleń przyniosło jak najobfitsze owoce i temu właśnie ma służyć Rodzinna Szkoła Wiary. Kapłanem odpowiedzialnym za przebieg Rodzinnej Szkoły Wiary jest ks. Paweł Gwóźdź z Diecezji Gliwickiej na co dzień pełniący posługę w tradycyjnej formie Rytu Rzymskiego dla wiernych tej diecezji. Katechezę dla dzieci prowadzą siostry Rodziny Niepokalanego Serca i św. Franciszka.

Co jest w planie Rodzinnej Szkoły Wiary?

Każdego dnia gromadzimy się w neogotyckim kościele na Mszy Świętej w tradycyjnej formie Rytu Rzymskiego (tzw. Trydencka) z kazaniem. Treść kazań przez kolejne dni nawiązuje do szeregu podstawowych prawd i tajemnic przyjmowanych jako filary formacji wiernych Tradycji Łacińskiej, a więc: Trójca Święta, rzeczy ostateczne, aniołowie i społeczność niebieska, św. Józef, Najświętszy Sakrament Ołtarza, męka i śmierć Jezusa Chrystusa, Najświętsza Maryja Panna. Po Mszy Świętej przewidziano czas na wspólną kawę, herbatę i zaopiekowanie najmłodszych dzieci.

Przed południem małżonkowie wysłuchują konferencji formacyjnej kapłana i uczestniczą w jej wspólnym omówieniu. Tematyka konferencji ściśle nawiązuje do celów formacyjnych Rodzinnej Szkoły Wiary opisanych powyżej. Podczas omówienia konferencji kapłana włączane są do dyskusji, zagadnienia i problemy zgłaszane przez uczestników, a związane z tematem konferencji. Niezależnie od tego, każdego dnia w trakcie trwania Rodzinnej Szkoły Wiary, istnieje stała możliwość indywidualnej rozmowy z kapłanem. W czasie konferencji i jej omawiania siostry zakonne prowadzą zajęcia katechetyczne dla dzieci (najmłodsze pociechy mogą pozostać z rodzicami).

Po pracy formacyjnej przychodzi czas na obiad, a następnie aż do wieczora czas przewidziany jest na wakacyjną rekreację, która jest również doskonałą okazją do integracji między rodzinami. Na terenie ośrodka “Caritas” w Rybakach gdzie odbywa się Rodzinna Szkoła Wiary do dyspozycji jest plaża z kąpieliskiem nad największym jeziorem Pojezierza Olsztyńskiego (Jezioro Łańskie), a w okolicy jest wiele leśnych szlaków spacerowych. Ośrodek “Caritas” zlokalizowany jest w samym sercu Puszczy Napiwodzko–Ramuckiej. W najbliższej okolicy znajdują się wypożyczalnie kajaków, łódek i rowerów oraz aquapark, park linowy i park miniatur. Całość otaczającego nas Pojezierza Olsztyńskiego pełna jest lasów i jezior oraz bogata jest w atrakcje turystyczne (zamki, kościoły, skanseny). Więcej informacji o atrakcjach znajdziecie na stronie www.tradicamp.pl/atrakcje-turystyczne.

Po kolacji śpiewamy tradycyjne nieszpory i wysłuchujemy kapłańskiego rozważania nawiązującego do treści kazania wygłoszonego podczas porannej Mszy Świętej. Każdy dzień kończymy integracją przy ognisku.

Na zakończenie Rodzinnej Szkoły Wiary, w sobotnie popołudnie dołączamy na ostatnim trzykilometrowym odcinku do pieszej pielgrzymki wiernych Tradycji Łacińskiej do Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, jedynego uznanego miejsca objawień Matki Bożej w Polsce. W sanktuarium weźmiemy udział w uroczystej Mszy Świętej Trydenckiej przed łaskami słynącym obrazem Królowej Rodziny. Z tej racji, iż Rodzinna Szkoła Wiary jest włączona w program odbywających się w tym samym czasie i miejscu Ogólnopolskich Spotkań Wiernych Tradycji Łacińskiej – Tradicamp, dla chętnych istnieje możliwość wzięcia udziału w całej pielgrzymce (trzydzieści trzy kilometry). Z tej samej racji, dzień wcześniej (w piątek) można również dodatkowo wziąć udział w konferencji dotyczącej duszpasterstw Tradycji Łacińskiej. Rodziny, które pozostaną na dodatkowy nocleg do niedzieli, mogą jeszcze późnym wieczorem w sobotę wziąć udział w “Kanie Rybackiej”, która jest biesiadnym zakończeniem wszystkich wydarzeń związanych ze spotkaniami Tradicamp.

Dojazd, noclegi, wyżywienie, opłata oraz pozostałe informacje.

Czas trwania Rodzinnej Szkoły Wiary to zasadniczo tydzień od niedzieli 14 lipca do soboty 20 lipca 2024 r., ale jeśli ułatwi to wasze plany wakacyjne możecie przyjechać wcześniej (to jest przed terminem 14 lipca) oraz wyjechać później (to jest po terminie 20 lipca). Ponadto, jeśli nie możecie brać udziału w pełnym tygodniowym programie, to w drodze wyjątku możecie skrócić swój udział, przyjeżdżając w trakcie kolejnych dni trwania szkoły. Miejscem odbywania się Rodzinnej Szkoły Wiary jest teren “Archidiecezjalnego Ośrodka Charytatywnego Caritas Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach” (Rybaki, gmina Stawiguda, Województwo Warmińsko-Mazurskie). Msze Święte celebrowane są w kościele św. Jana Chrzciciela oddalonym o trzy kilometry od ośrodka „Caritas”. Dojazd do kościoła dla niezmotoryzowanych będzie możliwy specjalnym „tradibusem”.

Dojazd na Rodzinną Szkołę Wiary najwygodniej zrealizować własnym samochodem. Należy kierować się do drogi ekspresowej S51 a konkretnie do gminnej miejscowości Stawiguda, albowiem z tej miejscowości wiedzie już jedyna droga asfaltowa do ośrodka „Caritas”. Przybywając komunikacją publiczną najlepiej skorzystać z pociągu. Należy dojechać pociągiem dalekobieżnym do stacji Olsztyn lub stacji Olsztynek a następnie dojechać pociągiem regionalnym do stacji Stawiguda. Ze stacji w Stawigudzie możemy was odebrać, ale pamiętajcie o zgłoszeniu wcześniej takiej potrzeby telefonicznie. Więcej szczegółowych informacji o dojeździe znajdziecie tu: www.tradicamp.pl/dojazd.

Noclegi w ośrodku „Caritas” zapewnione są w jednej z dwóch form: w domu noclegowym “Bielik” o standardzie hotelowym lub we własnych namiotach/przyczepach/kamperach na polu kempingowym “Kormoran”. Dom „Bielik” (pokoje 2/3/4 osobowe) – 160 zł od osoby z pełnym wyżywieniem. Pole kempingowe „Kormoran” – średnio 30 zł od osoby dorosłej bez wyżywienia (wliczony namiot), dzieci 8-15 lat za dzień pobytu 12 zł, dzieci poniżej 8 lat bezpłatnie. Więcej szczegółowych informacji o noclegu znajdziecie tu: www.tradicamp.pl/noclegi.

Wyżywienie na miejscu oferuje jadalnia obsługująca cały ośrodek „Caritas”. Osoby zakwaterowane w domu „Bielik” posiłki mają zapewnione w ramach opłaty za pobyt. Osoby zakwaterowane na polu kempingowym „Kormoran” mogą wykupić posiłki – 80 zł za pełne dzienne wyżywienie jednej osoby lub 40 zł za obiad (dla dzieci dodatkowe talerzyki do podzielenia pełnej porcji) . Więcej szczegółowych informacji o wyżywieniu znajdziecie tu: www.tradicamp.pl/wyżywienie.

Opłata za udział (tygodniowy) w Rodzinnej Szkole Wiary wynosi 250 zł od rodziny i jest przeznaczona na pokrycie kosztów utrzymania kapłanów i sióstr zakonnych oraz wszelkie inne koszty organizacyjne w tym koszty organizacji liturgii Mszy Świętej. Kalkulując swój pobyt należy do tej kwoty doliczyć koszty zakwaterowania oraz wyżywienia.

Dołącz do nas!

Wprowadź swoją rodzinę na tę drogę formacji, aby owo kształtowanie nowych pokoleń przyniosło jak najobfitsze owoce.

Masz pytania? Potrzebujesz więcej informacji?

Pisz lub dzwoń!

Adres e-mail:

rodziny@tradicamp.pl

Telefon:

34 341-00-21 (wewnętrzny 230)

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości od naszego zespołu ds. Tradicamp.

Pomyślnie wysłałeś wiadomość!