O TRADICAMPIE
DOROCZNE SPOTKANIA FORMACYJNE TRADYCJI ŁACIŃSKIEJ
W dniach od 14 do 20 lipca, pośród warmińskich lasów i jezior odbędą się doroczne Ogólnopolskie Spotkania Wiernych Tradycji Łacińskiej – „Tradicamp”. Spotkania te nie są rekolekcjami ani dniami skupienia to raczej czas integracji wiernych, nawiązywania nowych przyjaźni, umocnienia biblijnym braterstwem ale również czas pracy nad jednością doktrynalną, liturgiczną, moralną i dyscyplinarną. Uczestnictwo w spotkaniach „Tradicamp” to głębsze wejście w życie wspólnoty oraz w misję Tradycji Łacińskiej po to, aby włączyć się w służbę całemu Kościołowi, przyczyniając się do autentycznego życia duchem liturgii przez nasze parafie, diecezje i całą ojczyznę. „Tradicamp” to czas spotkań duszpasterzy, rodzin, młodzieży, dzieci i seniorów, będących w Tradycji Łacińskiej od dawna ale również tych co dopiero ją poznają. To czas spotkań różnorodnych, od wzniosłych i twórczych dyskusji, poprzez leśne spacery, ogniska integracyjne, aż po biesiadne świętowanie. Wszystko to osadzone jest w codziennym rytmie świętej liturgii i tworzy atmosferę wręcz parafialną. Uroczystym zwieńczeniem spotkań „Tradicamp” będzie Msza Święta solenna w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie w intencji jedności Kościoła oraz zachowania i licznych owoców nauczania papieża Benedykta XVI.
W tej wieńczącej spotkania liturgii biorą również udział pielgrzymi Gietrzwałdzkiej Łosiery Tradycji Łacińskiej. Uczestnicy spotkań Tradicamp mogą dołączyć do tej pielgrzymki na całym jej szlaku lub na ostatnim jej odcinku. Spotkania „Tradicamp” trwają tydzień ale można w nich uczestniczyć w dowolnie wybranym zakresie czasu a więc nie trzeba być na miejscu od pierwszego dnia i można przyjechać w ciągu kolejnych dni trwania spotkań. Niezależnie w trakcie całego tygodnia trwania spotkań, odbywają się na miejscu wydarzenia mające poszerzony program dedykowany dla konkretnych grup takich jak Rodzinna Szkoła Wiary czy Obóz Młodzieżowy. W piątkowe popołudnie odbywa się również Forum Tradycji Łacińskiej w formie dyskusji panelowej na najbardziej istotne dla Tradycji Łacińskiej tematy.
Codziennie w kościele św. Jana Chrzciciela w Orzechowie celebrowana jest Msza Święta trydencka jednocząca całą zgromadzoną wspólnotę. Każdy dzień rozpoczyna się Godzinkami o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny a wieńczony jest Nieszporami Ludowymi. Szereg kazań i konferencji skupia się na tajemnicy Trójcy Świętej, rzeczach ostatecznych, obcowaniu świętych, czci św. Józefa, czci Najświętszego Sakramentu, tajemnicy męki i śmierci Jezusa Chrystusa oraz czci Bogarodzicy – Matki Kościoła. Po Mszy Świętej rozbrzmiewają wspólne rozmowy przy kawie, herbacie i solidnym kawałku nadzwyczajnego ciasta a potem przychodzi czas wolnej rekreacji. Nasza plaża nad Jeziorem Łańskim wypełnia się wakacyjną atmosferą a okoliczne lasy służą wybierającym bardziej aktywne formy wypoczynku. Popołudniami odbywają się, wspólne wycieczki piesze i rowerowe, spływy kajakowe oraz spacery „nordic walking”. Wieczorem czas umilają ogniska, podczas których odbywa się również cykl „bez kadzidła” podczas którego specjalny gość wieczoru dzieli się historią Kościoła, Polski i Narodu. Czasu przy ognisku starsza również na śpiewanie przy wtórze gitary najlepszych piosenek z ogniskowego repertuaru. Na pełnoletnich uczestników, w wybrane dni wieczorem czeka również „Karczma Rzym”. Ostatnim akcentem zamykającym spotkania „Tradicamp” będzie Kana Rybacka nawiązująca swym charakterem do ewangelicznej Kany Galilejskiej. Wszystko to ukazuje , że Tradycja Łacińska to wspólnota wiernych, których codzienność wykracza poza przestrzeń ściśle sakralną i odnajduje się w danej i zadanej przez Boga doczesnej rzeczywistości.
Centralnym miejscem spotkań „Tradicamp” jest wioska Rybaki ulokowana w samym sercu Puszczy Napiwodzko-Ramudzkiej, gdzie dzięki ośrodkowi Caritas Archidiecezji Warmińskiej do pełnej dyspozycji jest zaplecze noclegowe i gastronomiczne. Sama wioska Rybaki i jej okolica daje doskonałą możliwość połączenia uczestnictwa w tych spotkaniach z letnim wypoczynkiem. Całość Pojezierza Olsztyńskiego pełna jest lasów i jezior oraz bogata jest w atrakcje turystyczne. Piękno historycznej Warmii zawdzięczamy jej mieszkańcom, którzy z troską i pietyzmem traktowali otaczający ich świat. Był on dla nich darem Stwórcy. Bogactwo tej ziemi, jej różnorodność przejawiająca się w niepowtarzalnej sekwencji jezior, pagórków i nizin, pól i lasów, skłania do budowania głębszej relacji z Bogiem, przejawiającej się wdzięcznością i niezachwianym zaufaniem. Zatem, jeśli macie taką możliwość, przybywajcie tu i zaczerpnijcie jak najwięcej z tego bogactwa.
Redakcja Tradicamp.pl
Więcej informacji i zapisy:
www tradicamp.pl
e-mail info@tradicamp.pl
tel 34 341-00-21 wew. 200
NASZE KANAŁY: