Wierni Tradycji Łacińskiej z całej Polski na wspólnym spotkaniu formacyjnym – już 7 lipca rozpoczyna się Tradicamp2019.

lip 1, 2019

Ogólnopolskie Spotkania Wiernych Tradycji Łacińskiej – Tradicamp to dni w których wierni Tradycji Łacińskiej z całej Polski gromadzą się aby budować więzi pomiędzy sobą oraz umacniać i rozwijać swoją wspólnotę kościelną. Zwieńczeniem spotkań są dziękczynno-błagalne uroczystości związane z rocznicą wydania Motu Proprio Summorum Pontificum Ojca Świętego Benedykta XVI. Tradicamp to jedno ze stałych ważnych dorocznych wydarzeń w życiu Tradycji Łacińskiej w Polsce. Spotkania te obok pielgrzymki Tradiclaromontana oraz Tradicolekcji stanowią niezbędny element kształtowania się wspólnoty Tradycji Łacińskiej jako organicznej części polskiego Kościoła. Opiekę duszpasterską zapewniają kapłani ze zgromadzeń tradycyjnych oraz duszpasterze diecezjalni i zakonni z poszczególnych wspólnot lokalnych. Spotkania Tradicamp ze względu na swą formułę to propozycja dla całych rodzin, młodzieży, dzieci i seniorów, słowem dla wszystkich. Uczestnicy sami wybierają formułę i czas uczestnictwa, można bowiem przyjechać na całość wydarzenia jak również na wybrane dni.

Spotkania Tradicamp mają bogaty charakter, począwszy od codziennej liturgii sprawowanej w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego, tradycyjnych nabożeństw, katechez, konferencji, wykładów i poważnych dyskusji, poprzez leśne spacery, wycieczki turystyczne, ogniska, gry i zabawy integracyjne, aż po sobotnie świętowanie rocznicy wydania Motu Proprio Summorum Pontificum Ojca Świętego Benedykta XVI, które wieńczy spotkania Tradicamp trwające łącznie tydzień (7-13 lipca). Obchody samej rocznicy rozpoczynają się szeregiem wykładów w ramach Konferencji Tradycji Łacińskiej w południe celebrowana jest solenna Msza Święta dziękczynno-błagalna, połączona z uroczystym śpiewem „Te Deum laudamus” przed Najświętszym Sakramentem. Bezpośrednio po liturgii odbywa się wspólna biesiada w ramach „Kany Rzędkowickiej”, nawiązującej swym charakterem do ewangelicznej „Kany Galilejskej”.


Formuła uczestnictwa jest dowolna, można bowiem skorzystać z jednej z zorganizowanych form uczestnictwa lub przyjechać indywidualnie i brać udział w programie ramowym przewidzianym dla wszystkich uczestników. W ramach zorganizowanych form dostępne są; „Rodzinna Szkoła Wiary” stanowiąca program formacyjny dla małżeństw połączony z animacją dzieci, warsztat ministrancki i warsztat chorałowy. Wszystko to tworzy atmosferę wręcz parafialną i pozwala łączyć okres wakacyjnego wytchnienia z rozwojem duchowym.

Tygodniowy plan spotkań obfituje w szereg wydarzeń liturgicznych, rekreacyjnych i integracyjnych, dostosowanych do oczekiwań różnych stanów i grup wiekowych. Bogaty program przygotowany dla uczestników umożliwia wybór różnorodnych zajęć i aktywności oraz pozwala poczuć atmosferę wspólnoty nawet tym, którzy odwiedzą spotkania Tradicamp choćby na jeden dzień. Warto jednak zaplanować dłuższy pobyt.


Począwszy od niedzielnej Mszy Świętej inaugurującej spotkania, uczestnicy przez siedem dni rozważają najważniejsze prawdy wiary, zaczerpnięte z katolickiego Credo. To właśnie na Wyznaniu Wiary opiera się program duszpasterski, realizowany podczas spotkań Tradicamp w homiliach i konferencjach duchowych. Liturgia w trakcie spotkań celebrowana jest w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego. Codziennie obecni na spotkaniach księża odprawiają kilka Mszy Świętych, w tym główną, jednoczącą całą wspólnotę. Miejscem celebracji liturgii są XVII-wieczny kościół we Włodowicach oraz XVI-wieczny kościół w Skarżycach. W ducha liturgii, którym przez tydzień żyje wspólnota, wprowadzają uczestników także chorał gregoriański, kadzidło, adoracja Najświętszego Sakramentu, codzienny śpiew godzinek o Niepokalanym Poczęciu N.M.P. i nieszporów ludowych oraz inne tradycyjne nabożeństwa. Dopełnieniem rozważania tajemnic wiary, o które oparto program duszpasterski jest piątkowa piesza pielgrzymka do pobliskiego Sanktuarium Matki Bożej Skarżyckiej.


Po codziennej liturgii odbywa się blok zajęć grup zorganizowanych. Swoje warsztaty odbywają ministranci i chórzyści, a uczestnicy „Rodzinnej Szkoły Wiary” biorą udział w wykładach i konferencjach. Podczas gdy rodzice uczestniczą w dedykowanych im katechezach, najmłodsze dzieci biorą udział w zajęciach rekreacyjnych i plastycznych połączonych z elementami dostosowanej do ich wieku katechezy. W przerwie miedzy dwiema sesjami pracy w grupach, wszyscy uczestnicy jednoczą się w obozowej kaplicy na modlitwie Anioł Pański. Pozostały czas przerwy warto wykorzystać na wspólne rozmowy przy kawie, herbacie i solidnym kawałku nadzwyczajnego ciasta. Po obiedzie odbywają się już zajęcia ściśle rekreacyjne: wspólne spacery, wycieczki piesze i rowerowe po Jurze, gry terenowe oraz zawody na orientację w okolicznych lasach. Obozowisko staje się jednak najbardziej gwarne późnym popołudniem, kiedy wszyscy uczestnicy wracają z zorganizowanych lub indywidualnych wycieczek, spotykają się na wspólnych pogawędkach i dzielą przeżyciami całego dnia. Jest to również czas emocjonujących turniejów sportowych, zabaw dzieci, wspólnych gier towarzyskich – planszówek i karcianek, po które chętnie sięgają zarówno najmłodsi jak i ich rodzice, czy szachów i brydża, w których prym wiodą przede wszystkim seniorzy.


Niezależnie od wieku, wszyscy jednak niezmiennie wyczekują już od popołudnia wyjątkowego czasu wieczornych ognisk, podczas których odbywa się cykl dyskusyjny „Bez kadzidła”. Jest to moment na opowiadanie najciekawszych historii – tych poważnych, z życia wziętych i tych anegdotycznych, które rozbawiają często do łez. Przy trzaskających i pachnących płomieniach nie brak też czasu na śpiew przy wtórze gitary najlepszych piosenek z ogniskowego repertuaru oraz upieczenie swojskiej kiełbaski. W wybrane dni pełnoletni uczestnicy kontynuując opowieści i dyskusje rozpoczęte przy ognisku, mają możliwość delektowania się kuflem dobrze uwarzonego, regionalnego piwa.

Teren Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie odbywają się spotkania Tradicamp, daje doskonałą możliwość połączenia uczestnictwa w spotkaniach Tradicamp z letnim wypoczynkiem. Całość wyżyny to przede wszystkim lasy i wyłaniające się z nich ostańce i duże skupiska skał wapiennych, tworzących niepowtarzalne krajobrazy. Cały obszar przecinają liczne szlaki, zarówno piesze jak i rowerowe oraz drogi do jazdy konnej. Odwiedzając Tradicamp warto więc skorzystać z tego bogatego wachlarza turystycznych możliwości. Na Jurze uczestnicy spotkań znajdą też wiele wartych zobaczenia atrakcji przyrodniczych i zabytków: parki krajobrazowe i rezerwaty, kościoły, pałace i liczne ślady średniowiecznej architektury obronnej. Ruiny warowni i zamków pamiętających czasy Kazimierza Wielkiego tworzą szlak Orlich Gniazd, rozciągający się od Jasnej Góry po Wawel.


Stali uczestnicy spotkań Tradicamp zauważą w tym roku klika zmian. Pobudka obozowiska przewidziana jest o pół godziny później i to samo dotyczy śniadania. W trakcie posiłków nie będzie czytania lektury duchowej. Obiady są przewidziane o pół godziny wcześniej. Wolni uczestnicy mają możliwość wykupienia pełnego wyżywienia na obozowisku. Wszystkie nieszpory łącznie z niedzielnymi będą celebrowane jako uroczyste w oratorium na obozowisku. Tematyka wszystkich konferencji w ramach Rodzinnej Szkoły Wiary będzie wywieszona w Punkcie Rejestracyjno – Informacyjnym.

Wszystkich przybywających na spotkania prosimy o zgłoszenie swojego przybycia za pośrednictwem poczty e-mail. Wszelkie informacje o spotkaniach Tradicamp2019 uzyskacie na stornie internetowej spotkań. Serdecznie zapraszamy do udziału.

www.tradicamp.pl
e-mail. info@tradicamp.pl
tel. (034) 341-00-21

Redakcja Tradicamp.pl

FOTOGALERIA

VIDEOGALERIA

Chcesz dostawać nowe aktualności na e-mail? Zapisz się do Newslettera!

ZAPRASZAMY

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości od naszego zespołu ds. Tradicamp.

Pomyślnie wysłałeś wiadomość!