Doroczne spotkania formacyjne Wiernych Tradycji Łacińskiej z całej Polski – Tradicamp2018.

cze 24, 2018

Na przestrzeni 10 lat obowiązywania Motu Proprio Summorium Pontificum, polscy wierni Tradycji Łacińskiej, gromadzący się w lokalnych duszpasterstwach lub nieformalnych wspólnotach, stworzyli razem nową wspólnotę kościelną o wymiarze krajowym. Tak rozumiana wspólnota Tradycji Łacińskiej postawiła nowe wyzwania duszpasterskie dla kapłanów, ale i pociągnęła za sobą rozwinięcie praktyki życia samej wspólnoty, a szczególnie wiernych, którzy ją tworzą. W odpowiedzi na te wyzwania powstał szereg cyklicznych wydarzeń, których zasadniczym celem jest to, aby cała wspólnota Tradycji Łacińskiej stała się żywotną częścią Kościoła Powszechnego w Polsce. Pielgrzymka na Jasną Górę – Tradiclaromontana, rekolekcje w ciszy – Tradikolekcje oraz spotkania formacyjne – Tradicamp realizują ten cel poprzez urzeczywistnianie przestrzeni życia i duszpasterstwa tej wspólnoty w wymiarze ogólnokrajowym. Już w niedzielę 1 lipca rozpoczną się doroczne Ogólnopolskie Spotkania Wiernych Tradycji Łacińskiej – Tradicamp2018, które potrwają tydzień. Zwieńczeniem tych spotkań będzie jak co roku uroczyste świętowanie rocznicy wydania Motu Proprio Summorium Pontificum. Solenna Msza Święta dziękczynno-błagalna połączona z śpiewem Te Deum laudamus przed Najświętszym Sakramentem zostanie odprawiona 7 lipca A.D.2018 o godz. 11:30 w kościele św. Bartłomieja Apostoła we Włodowicach (Archidiecezja Częstochowska). Bezpośrednio po liturgii poczęstunek na obozowisku dla wszystkich przybyłych gości.

Tradicamp2018 jest to czas przede wszystkim spędzony w codziennym rytmie świętej liturgii, ale i czas spotkań duszpasterzy, rodzin, młodzieży, dzieci i seniorów, tych, którzy w naszej wspólnocie są od dawna i tych, którzy dopiero ją poznają. Spotkań różnorodnych – od katechezy, konferencji, wykładów i wzniosłych dyskusji, poprzez leśne spacery, wycieczki turystyczne, ogniska, gry i zabawy integracyjne, aż po biesiadne świętowanie rocznicy Motu Proprio. Podczas spotkań prowadzony jest warsztat ministrancki i chorałowy, a dla małżeństw realizowany jest specjalny cykl katechetyczny „Rodzinna Szkoła Wiary”. Dla dzieci przygotowany jest osobny program katechetyczny i rekreacyjny. Wszystko to tworzy atmosferę wręcz parafialną.

Spotkania Tradicamp trwają tydzień, ale odnajdą się na nich nawet ci, którzy przybędą tylko na jeden dzień, bowiem program całego tygodnia obfituje w wydarzenia liturgiczne oraz  integracyjne. Niemniej kulminacją spotkań jest świętowanie rocznicy wydania Motu Proprio Summorum Pontificum Ojca Świętego Benedykta XVI. W sobotę 7 lipca w ramach obchodów tej rocznicy odbędzie się konferencja na temat dotychczasowych osiągnięć i dalszych wyzwań wspólnoty Tradycji Łacińskiej. Następnie celebrowana będzie solenna Msza Święta dziękczynno-błagalna, połączona z uroczystym śpiewem „Te Deum laudamus” przed Najświętszym Sakramentem. Bezpośrednio po liturgii rozpocznie się biesiadne świętowanie w ramach „Kany Rzędkowickiej”, nawiązującej swym charakterem do ewangelicznej „Kany Galilejskej”. W ramach „Kany Rzędkowickiej” przewidziany jest poczęstunek dla wszystkich przybyłych gości.

Podczas spotkań Tradicamp codziennie celebrowanych jest kilka Mszy Świętych w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego, w tym uroczysta Msza Święta jednocząca całą zgromadzoną wspólnotę. Chorał gregoriański, kadzidło, adoracja Najświętszego Sakramentu, codzienny śpiew godzinek o Niepokalanym Poczęciu N.M.P. i nieszporów ludowych oraz inne tradycyjne nabożeństwa wprowadzają uczestników spotkań w ducha liturgii. Ważnym elementem spotkań Tradicamp jest też piątkowa piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Skarżyckiej. Wszystko to połączone z szeregiem kazań, konferencji duchowych oraz katechez głoszonych według programu duszpasterskiego jakim jest katolickie „Credo”, czyni Tradicamp spotkaniami z Bogiem w Jego Liturgii.

Po liturgii przychodzi czas na zajęcia w grupach zorganizowanych. Swoje warsztaty odbywają ministranci i chórzyści, a uczestnicy „Rodzinnej Szkoły Wiary” biorą udział w wykładach i konferencjach. Najmłodsze dzieci w tym czasie mają zajęcia rekreacyjne połączone z elementami katechezy. W przerwie miedzy dwiema sesjami pracy w grupach, wszyscy uczestnicy gromadzą się na modlitwie Anioł Pański. Później czas przerwy umilają wspólne rozmowy przy kawie, herbacie i solidnym kawałku nadzwyczajnego ciasta. Po obiedzie odbywają się wspólne spacery, wycieczki piesze i rowerowe po Jurze, gry terenowe oraz marsze na orientację w okolicznych lasach. Późnym popołudniem obozowisko staje się najbardziej gwarne i tętniące życiem. Jest to czas turniejów sportowych i wolnej rekreacji, zabaw dzieci i pogawędek dorosłych. Seniorzy chętnie urozmaicają sobie ten czas grą w szachy lub brydża, choć wielu z nich nie ustępuje także młodzieży podczas aktywności rekreacyjnych. Wieczory umilają ogniska, podczas których odbywa się cykl dyskusyjny „Bez kadzidła”. W czasie jego trwania płyną ciekawe opowieści i historie z życia wzięte, ale starcza również czasu na śpiewanie przy wtórze gitary najlepszych piosenek z ogniskowego repertuaru. Na pełnoletnich Uczestników, w wybrane dni wieczorem, czeka również kufel dobrze uwarzonego regionalnego piwa.

Miejscem celebracji liturgii są XVII-wieczny kościół we Włodowicach oraz XVI-wieczny kościół w Skarżycach, zaś oratorium wznoszone na obozowisku gromadzi Uczestników na modlitwie w ciągu dnia. Teren Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie odbywają się spotkania Tradicamp, daje doskonałą możliwość połączenia uczestnictwa w spotkaniach Tradicamp z letnim wypoczynkiem. Całość wyżyny to przede wszystkim lasy i wyłaniające się z nich ostańce i duże skupiska skał wapiennych, tworzących niepowtarzalne krajobrazy. Cały obszar przecinają liczne szlaki, zarówno piesze jak i rowerowe oraz drogi do jazdy konnej. Na Jurze Uczestnicy spotkań znajdą też wiele wartych zobaczenia atrakcji przyrodniczych i zabytków: parki krajobrazowe i rezerwaty, kościoły, pałace i liczne ślady średniowiecznej architektury obronnej. Ruiny warowni i zamków pamiętających czasy Kazimierza Wielkiego tworzą szlak Orlich Gniazd, rozciągający się od Jasnej Góry po Wawel.

Wszelkie informacje o spotkaniach Tradicamp2018 uzyskacie na stornie internetowej www.tradicamp.pl lub pod nr tel. (0 – 34) 341 – 00 – 21

Redakcja Tradicamp.pl

FOTOGALERIA

VIDEOGALERIA

Chcesz dostawać nowe aktualności na e-mail? Zapisz się do Newslettera!

ZAPRASZAMY

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości od naszego zespołu ds. Tradicamp.

Pomyślnie wysłałeś wiadomość!