Tradicamp2017 – Rozpoczynamy świętowanie X rocznicy wydania Motu Proprio Summorum Pontificum.

cze 11, 2017

Już za niecały miesiąc, w niedzielę 2 lipca A.D. 2017 tradycyjną Mszą Świętą solenną o godz. 17:30 oraz uroczystymi Nieszporami ludowymi rozpoczną się coroczne Ogólnopolskie Spotkania Wiernych Tradycji Łacińskiej – Tradicamp2017. Przypadający w tym roku w trakcie spotkań Tradicamp jubileusz X rocznicy wydania przez Papieża Benedykta XVI Motu Proprio Summorum Pontificum, jest okazją do wspólnotowego przeżywania wielkiej radości z wiary, jaka towarzyszy wiernym przywiązanym „z miłością i zaangażowaniem do wcześniejszych form liturgicznych, które głęboko naznaczyły ich kult i ich ducha”. Spotkania Tradicamp2017 rozpoczynają szereg wydarzeń jakie na przestrzeni najbliższego roku wpisują się w obchody tego jubileuszu. W sam dzień rocznicy (7 lipca) uczestnicy spotkań Tradicamp2017 odbędą pieszą pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej w Skarżycach. Punktem kulminacyjnym spotkań będzie uroczysta Msza Święta jubileuszowa celebrowana w sobotę 8 lipca o godz. 10:30 w kościele św. Bartłomieja we Włodowicach, w intencji większych owoców Motu Proprio Summorum Pontificum. Msza połączona będzie z uroczystym aktem dziękczynienia i śpiewem „Te Deum laudamus” przed Najświętszym Sakramentem. Dopełnieniem rocznicowego świętowania będzie piknik oraz „Kana Rzędkowicka” inspirowana weselem w Kanie Galilejskiej. Corocznych uczestników spotkań zachęcamy do zapoznania się z programem z uwagi na szereg modyfikacji w stosunku do lat ubiegłych.

Uczestnicy spotkań sami określają czas swojego pobytu, zatem warto przyjechać choćby na jeden dzień. Rytm spotkań Tradicamp wyznaczają wydarzenia zarówno liturgiczne, jak i te o charakterze integracyjnym, które razem, tworząc atmosferę prawdziwie parafialną, formują uczestników w autentyczną wspólnotę kościelną. Program spotkań pozwala w pełni korzystać z czasu odpoczynku danego przez Pana Boga przy jednoczesnym pogłębianiu z Nim więzi. Uczestnicy spotkań Tradicamp, spędzając te dni w gronie rodzin i przyjaciół, wśród piękna jurajskiej natury, pozostają zawsze we wdzięcznej bliskości ze Stwórcą, który uświęca ich codzienność we wszystkich jej aspektach.

Począwszy od niedzielnej Mszy Świętej, inaugurującej spotkania oraz odprawionych bezpośrednio po niej uroczystych Nieszporach, Uczestnicy spotkań przez siedem dni rozważają prawdy wiary zawarte w katolickim Credo, na którym oparto program duszpasterski, realizowany w homiliach, konferencjach duchowych, katechezach i wykładach. Liturgia w trakcie spotkań celebrowana jest w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego.Poszczególne dni w sposób szczególny poświęcone są kolejno; Trójcy Przenajświętszej, duszom czyśćcowym, św. Aniołom, św. Józefowi, Najświętszemu Sakramentowi, Męce Pańskiej i Matce Bożej. Poprzez codzienne celebracje uroczystych Mszy Świętych, poprzedzone rozważaniem i modlitewnym przygotowaniem, wspólny poranny śpiew Godzinek o Niepokalanym Poczęciu NMP, różaniec i wieczorne Nieszpory ludowe, nabożeństwa, adorację Najświętszego Sakramentu i piątkową pieszą pielgrzymkę do Sanktuarium Maryjnego w Skarżycach wspólnota Tradicamp jednoczy się i zwraca w kierunku Boga, żyjąc duchem Jego Liturgii.

To właściwe ukierunkowanie na sprawy Boże pozwala natomiast prawdziwie radować się swoją wiarą i w pełni korzystać z czasu wypoczynku, który każdego dnia podczas spotkań Tradicamp obfituje w wydarzenia integracyjne skierowane do dzieci, młodzieży, rodzin, seniorów i osób wszystkich stanów. Po powrocie z Mszy Świętej na obozowisku czeka już pachnąca kawa, herbata i „nadzwyczajne ciacho”, sprzyjające rozmowom, zawieraniu nowych przyjaźni czy grom towarzyskim. Każdy znajdzie tu miejsce dla siebie – dzieci i młodzież mogą dać upust swojej energii w turniejach sportowych i zabawach na obozowisku, młodsze pociechy z pewnością opanują teren piaskownicy, a dorośli wymienią się w tym czasie wieloma przemyśleniami na przeróżne tematy, zagrają w szachy lub brydża. Spotkanie przy kawie to jednak tylko preludium do popołudniowego bloku zajęć integracyjnych. Każdego dnia odbywają się wycieczki, spacery, projekcje filmów, gry terenowe i zawody na orientację w okolicznych lasach. W porze obiadowej uczestników jednoczyć będzie modlitwa różańcowa połączona z wykładem katechetycznym. Wieczory natomiast upływają przy ogniskach i dźwiękach gitary. W czasie ich trwania realizowany jest także cykl dyskusyjny „Bez kadzidła”, podczas którego zaproszeni duszpasterze starają się odpowiedzieć na pytania nurtujące Uczestników, skupione wokół wybranej tematyki. Gdy najmłodsi kładą się spać, w wybrane wieczory pełnoletni Uczestnicy mogą skosztować dobrze uwarzonego piwa z regionalnego browaru, kontynuując dyskusje rozpoczęte przy ognisku.

Spotkania Tradicamp to oprócz rekreacji także warsztaty dla ministrantów i chórzystów, którzy na większą chwałę Bożą pragną doskonalić się w służbie liturgicznej oraz śpiewie chorału gregoriańskiego.

Kulminacją Spotkań Tradicamp2017 będzie – jak co roku – uroczysta Msza Święta, będąca świętowaniem tegorocznej, X już rocznicy wydania Motu Proprio Summorum Pontificum. Po Mszy świętej, wszystkich, którzy chcą dalej świętować rocznicę w atmosferze tradycyjnej, polskiej biesiady zapraszamy do powrotu na obozowisko, wzięcia udziału w pikniku i „Kanie Rzędkowickiej”.

Teren Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie wspólnota Tradicamp spotyka się co roku, to przede wszystkim lasy i wyłaniające się z nich ostańce i duże skupiska skał wapiennych, tworzących niepowtarzalne krajobrazy. Cały obszar przecinają liczne szlaki, zarówno piesze, jak i rowerowe oraz drogi do jazdy konnej. Na Jurze Uczestnicy spotkań znajdą też wiele wartych zobaczenia atrakcji przyrodniczych i zabytków: parki krajobrazowe i rezerwaty, kościoły, pałace i liczne ślady średniowiecznej architektury obronnej. Ruiny warowni i zamków pamiętających czasy Kazimierza Wielkiego tworzą szlak Orlich Gniazd, rozciągający się od Jasnej Góry po Wawel.

Choć spotkania trwają tydzień, warto odwiedzić naszą wspólnotę choćby na krótko, bowiem każdy z dni spotkań jest wyjątkowy, obfituje w różnorakie wydarzenia, a przede wszystkim
w niepowtarzalną atmosferę, którą tworzą bliscy sobie i otwarci na innych ludzie.

Wszelkie informacje o spotkaniach Tradicamp2017 uzyskacie na stronie internetowej www.tradicamp.pl lub pod nr tel. 506-973-360

Redakcja Tradicamp.pl

FOTOGALERIA

VIDEOGALERIA

Chcesz dostawać nowe aktualności na e-mail? Zapisz się do Newslettera!

ZAPRASZAMY

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości od naszego zespołu ds. Tradicamp.

Pomyślnie wysłałeś wiadomość!