Ogólnopolskie Spotkania Wiernych Tradycji Łacińskiej.

cze 26, 2016

Już za tydzień w niedzielę 3 lipca Mszą Świętą solenną o godz. 17:30 oraz uroczystymi Nieszporami ludowymi rozpoczną się doroczne Ogólnopolskie Spotkania Wiernych Tradycji Łacińskiej – Tradicamp2016. Spotkania te nie są rekolekcjami ani dniami skupienia. Mają one na celu przemienianie wspólnot Tradycji Łacińskiej w autentyczną wspólnotę kościelną o wymiarze krajowym, poprzez integrację lokalnych wspólnot Tradycji Łacińskiej. Tradicamp2016 to czas spotkań duszpasterzy, rodzin, młodzieży, dzieci i seniorów, tych, którzy w naszej wspólnocie są od dawna i tych, którzy dopiero ją poznają. Spotkań różnorodnych – od wzniosłych dyskusji, poprzez leśne spacery i ogniska, aż po biesiadne świętowanie. Wszystko to osadzone jest w codziennym rytmie świętej liturgii i tworzy atmosferę wręcz parafialną. Spotkania Tradicamp ukazują, że Tradycja Łacińska to wspólnota wiernych, których codzienność wykracza poza przestrzeń ściśle sakralną i odnajduje się w danej i zadanej przez Boga doczesnej rzeczywistości.

Spotkania Tradicamp trwają tydzień, a ich kulminacją jest świętowanie rocznicy wydania Motu Proprio Summorum Pontificum. W sobotę 9 lipca w ramach obchodów tej rocznicy celebrowana będzie solenna Msza Święta o Matce Bożej Jasnogórskiej, połączona z uroczystym śpiewem „Te Deum laudamus”. Bezpośrednio po liturgii rozpocznie się piknik i biesiadna „Kana Rzędkowicka”, nawiązująca swym charakterem do ewangelicznej „Kany Galilejskej”. Niemniej odnaleźć się w naszej wspólnocie mogą również ci, którzy przybędą na spotkania Tradicamp nawet na jeden dzień bowiem program całego tygodnia obfituje w wydarzenia liturgiczne oraz integracyjne. W ramach spotkań odbywają się również warsztaty liturgiczne dla księży, ministrantów i chórzystów.

Codziennie celebrowanych jest kilka Mszy Świętych, w tym uroczysta Msza Święta jednocząca całą zgromadzoną wspólnotę. Chorał gregoriański, kadzidło, adoracja Najświętszego Sakramentu, codzienny śpiew godzinek o Niepokalanym Poczęciu N.M.P. i nieszporów ludowych oraz inne tradycyjne nabożeństwa wprowadzają Uczestników spotkań w ducha liturgii.

Ważnym elementem spotkań Tradicamp jest też piątkowa piesza pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Skarżyckiej. Wszystko to połączone z szeregiem homilii, konferencji duchowych oraz katechez głoszonych według programu duszpasterskiego jakim jest katolickie „Credo”, czyni Tradicamp spotkaniami z Bogiem w Jego Liturgii.

Po porannej liturgii przychodzi czas na wspólne rozmowy przy kawie, herbacie i solidnym kawałku nadzwyczajnego ciasta. O tej porze obozowisko staje się najbardziej gwarne i tętniące życiem. Jest to czas turniejów sportowych i wolnej rekreacji, zabaw dzieci i pogawędek dorosłych. Seniorzy natomiast chętnie urozmaicają sobie ten czas grą w szachy lub brydża, choć wielu z nich nie ustępuje także młodzieży podczas aktywności rekreacyjnych. Popołudniami odbywają się wspólne spacery, wycieczki piesze i rowerowe po Jurze, gry terenowe oraz marsze na orientację w okolicznych lasach. Wieczory umilają ogniska, podczas których odbywa się cykl dyskusyjny „Bez kadzidła”. W czasie jego trwania duszpasterze odpowiadają na najbardziej zawiłe teologicznie pytania Uczestników. Starcza jednak również czasu na śpiewanie przy wtórze gitary najlepszych piosenek z ogniskowego repertuaru. Na pełnoletnich Uczestników, w wybrane dni wieczorem czeka również kufel dobrze uwarzonego regionalnego piwa.

Miejscem celebracji liturgii są XVII-wieczny kościół we Włodowicach oraz XVI-wieczny kościół w Skarżycach, zaś oratorium wznoszone na obozowisku gromadzi Uczestników na modlitwie w ciągu dnia. Teren Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, gdzie odbywają się spotkania Tradicamp, daje doskonałą możliwość połączenia uczestnictwa w spotkaniach Tradicamp z letnim wypoczynkiem. Całość wyżyny to przede wszystkim lasy i wyłaniające się z nich ostańce i duże skupiska skał wapiennych, tworzących niepowtarzalne krajobrazy. Cały obszar przecinają liczne szlaki, zarówno piesze jak i rowerowe oraz drogi do jazdy konnej. Na Jurze Uczestnicy spotkań znajdą też wiele wartych zobaczenia atrakcji przyrodniczych i zabytków: parki krajobrazowe i rezerwaty, kościoły, pałace i liczne ślady średniowiecznej architektury obronnej. Ruiny warowni i zamków pamiętających czasy Kazimierza Wielkiego tworzą szlak Orlich Gniazd, rozciągający się od Jasnej Góry po Wawel.

Wszelkie informacje o spotkaniach Tradicamp2016 uzyskacie na stronie internetowej www.tradicamp.pl lub pod nr tel. (34) 341-00-21.

Redakcja Tradicamp.pl

FOTOGALERIA

VIDEOGALERIA

Chcesz dostawać nowe aktualności na e-mail? Zapisz się do Newslettera!

ZAPRASZAMY

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości od naszego zespołu ds. Tradicamp.

Pomyślnie wysłałeś wiadomość!