WARSZTAT MINISTRANCKI w ramach Tradicamp2013.

lip 2, 2013

W najbliższą niedzielę, 7 lipca, rozpoczynają się Warsztaty Liturgiczne organizowane w ramach corocznych Ogólnopolskich Spotkań Wiernych Tradycji Łacińskiej Tradicamp. W ich skład wchodzą: warsztat ministrancki, warsztat chorałowy i warsztat kapłański. W tym roku organizatorzy spotkań dołożyli wszelkich starań, aby materiały szkoleniowe i kadra odpowiedzialna za prowadzenie warsztatów spełniła oczekiwania najbardziej wymagających Uczestników, a szkolenia dały wymierne rezultaty.

Bogate doświadczenie, będące owocem trzech lat z organizacji Warsztatów Liturgicznych, dało podstawę do krytycznego spojrzenia na dotychczasowe osiągnięcia i stworzenia nowego, spójnego programu szkoleniowego, uwzględniającego z jednej strony oczekiwania i potrzeby Uczestników, z drugiej zaś sugestie i obserwacje samej kadry. Coroczne spotkania od 2010 roku stały się okazją do wnikliwego przeanalizowania konstrukcji samych warsztatów i opracowania optymalnej formuły, pozwalającej w czasie 7 dni jak najefektywniej przeprowadzić warsztat i zmaksymalizować oczekiwane rezultaty.

Najliczniejszą grupę jak co roku stanowić będzie Warsztat Ministrancki. O nadzór nad szkoleniami i opiekę duszpasterską nad warsztatem organizatorzy poprosili w tym roku ks. Andrzeja Komorowskiego FSSP z Domu Generalnego Bractwa Kapłańskiego Św. Piotra w Szwajcarii. Za przeprowadzenie regularnych zajęć szkoleniowych odpowiadać będą klerycy z Bractwa Kapłańskiego Św. Piotra, Krzysztof Pryczek i Piotr Kozłowski, którzy jeszcze przed wstąpieniem do seminarium zajmowali się warsztatem dla ministrantów podczas pierwszego Tradicampu, odbywającego się w roku 2010. Kl. Krzysztof, który zakończył właśnie II rok formacji w Seminarium w Wigratzbad będzie przygotowywał grupę szkolącą się do służby przy Mszy śpiewanej i solennej. Kl. Piotr (od roku w Seminarium w Wigratzbad) zajmie się szkoleniem grupy szkolącej się do służby przy Mszach cichych i recytowanych. Dla każdego szkolonego ministranta klerycy przygotowali ilustrowany elementarz, dostosowany, ułatwiający zrozumienie istoty i podstaw służby liturgicznej oraz szczegółowo omawiający jej praktyczne i techniczne aspekty. Dobór kadry warsztatu z jednej strony zapewnia przekazanie rzetelnej wiedzy merytorycznej, z drugiej zaś pozwoli Uczestnikom poznać szeroki wachlarz tradycji lokalnych i niuanse liturgiczne, które różnią celebracje rzymskie od zwyczajów praktykowanych w poszczególnych krajach Europy. Wszyscy uczestniczący w warsztatach ministranckich będą mieli okazję nie tylko brać udział w teoretycznych zajęciach odbywających się w oparciu o program warsztatu, ale przede wszystkim służyć codziennie w realnie celebrowanej liturgii.

Wszystkich zainteresowanych warsztatem ministranckim zapraszamy do zapisów albowiem pozostały jeszcze ostanie wolne miejsca na warsztacie. Prosimy jednocześnie o pilne zgłaszanie się za pomocą formularzy lub o kontakt mailowy, bądź telefoniczny.

FOTOGALERIA

VIDEOGALERIA

Chcesz dostawać nowe aktualności na e-mail? Zapisz się do Newslettera!

ZAPRASZAMY

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości od naszego zespołu ds. Tradicamp.

Pomyślnie wysłałeś wiadomość!