ARCHIWUM AKTUALNOŚCI

A.D. 2019
A.D. 2018
A.D. 2017
A.D. 2016
A.D. 2015
A.D. 2014
A.D. 2013
A.D. 2012
A.D. 2011
A.D. 2010

Niebawem Ogólnopolskie Spotkania Tradicamp2013.

Cze 6, 2013

Zaledwie za miesiąc, 7 lipca rozpocznie się Tradicamp2013 i aż trudno uwierzyć, że od ostatnich Ogólnopolskich Spotkań Wiernych Tradycji Łacińskiej, które odbywały się jak co roku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej upłynął prawie rok. Oprócz wypoczynku przepełnionego wspólnotową radością i uczestnictwa w cudownej liturgii, Tradicamp2012 był także okazją do świętowania V rocznicy wydania Motu Proprio Summorum Pontificum przez umiłowanego Ojca Świętego Benedykta XVI.

Liczbę 113 Uczestników, którą w 2011 roku Punkt Rejestracyjno-Informacyjny zanotował w ostatnim dniu spotkań Tradicamp przekroczono już w połowie trwania Tradicamp2012. Przez kolejne dni przybywało gości – zarówno świeckich, jak i przedstawicieli duchowieństwa. Tak liczne grono wiernych podczas Mszy Świętej wieńczącej spotkania z trudem pomieściło Sanktuarium Matki Bożej Skarżyckiej.

Stałe obowiązki duszpasterskie pełniło czterech kapłanów: ks. Marek Grabowski FSSP jako przedstawiciel obejmującego patronatem spotkania Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, a także ks. prałat Roman Kneblewski, ks. Piotr Paćkowski oraz neoprezbiter ks. Łukasz Światowski, który na zakończenie spotkań Tradicamp2012 odprawił Mszę Prymicyjną i udzielił uczestnikom prymicyjnego błogosławieństwa. Obecni byli także, jak co roku, przebywający na apostolacie klerycy Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra (FSSP) z Seminarium w Wigratzbad oraz z diecezjalnych seminariów, a także księża z różnych diecezji polskich, którzy przyjechali, aby uczyć się celebracji Mszy Świętej w nadzwyczajnej formie lub pomóc swoją posługą duszpasterską w organizacji spotkań.

Nikogo z Uczestników nie odstraszyły skrajne warunki atmosferyczne, które już pierwszego dnia dały solidną szkołę obozowego życia, szczególnie najmłodszym Uczestnikom warsztatu liturgicznego. Ci, z nich, którzy pierwszy raz zetknęli się z biwakowymi warunkami z pewnością zapamiętają na długo pośpieszne rozbijanie namiotów w strugach ulewnego deszczu. Nikt jednak nie przypłacił tych przygód nawet katarem, a wzajemna pomoc przy organizowaniu obozowiska przełamała pierwsze lody i ułatwiła dalszą integrację. Konieczna była też odbudowa stołówki, która pomimo solidnej konstrukcji podobnie jak dachy niektórych domów na Jurze nie wytrzymała nawałnicy jaka przeszła w niedzielę dokładnie wtedy, kiedy wszyscy Uczestnicy schronieni bezpiecznie w Skarżyckim Sanktuarium brali udział w uroczystej celebracji Nieszporów. Do pracy przy uporządkowaniu zniszczeń zabrali się jednak ramię w ramię organizatorzy, Uczestnicy i księża, i już nazajutrz śniadanie odbyło się planowo w odbudowanej stołówce. W ciągu kolejnych dni, słońce nie opuszczało już Rzędkowic, a upalna aura zapewniła prawdziwie wakacyjny klimat.

Jak co roku Fundacja Inicjatywa Włodowicka – organizator spotkań Tradicamp dołożyła starań, aby Uczestnicy mogli wybierać spośród różnorodnych celebracji liturgicznych i zajęć integracyjnych. Nie zabrakło nabożeństwa Drogi Krzyżowej, którą poprowadził w tym roku pochodzący z Dominikany Jean de Leon Gomez, kleryk Seminarium FSSP w Wigratzbad, wystawienia i adoracji Najświętszego Sakramentu, wspólnych Godzinek o Niepokalanym Poczęciu śpiewanych co rano w oratorium, ani kończących dzień Nieszporów pod gwiazdami, które echem rozbrzmiewały co wieczór w okolicy obozowiska. Każde spotkania Tradicamp to jednak nowa przygoda – tym razem zmianie uległo miejsce celebracji, a także przygotowano niespodziankę – zawody z mapą i kompasem w okolicznych lasach – specjalnie dla tych, którzy zapragnęli posmakować sportowej rywalizacji i zmierzyć się oko w oko z jurajską przyrodą.

Parafia Trójcy Przenajświętszej w Skarżycach, która gościła w ubiegłym roku spotkania Tradicamp2012 okazała ogromną życzliwość wobec tej inicjatywy. Organizatorzy pragną w tym miejscu wyrazić serdeczne podziękowania dla miejscowego Proboszcza, Księdza Stanisława Wybańskiego, który z otwartym sercem przyjął liczne grono uczestników i udostępnił kościół, zakrystię oraz dawną kaplicę na terenie parafii, którą ze względu na dużą ilość szkolących się ministrantów i wielość szat liturgicznych wykorzystywanych przy codziennych celebracjach można było zaadaptować jako dodatkową, drugą zakrystię. Zasługą Księdza Proboszcza jest też fakt, że miejscowi parafianie tak chętnie i licznie odwiedzali kościół podczas celebrowanych w ramach Tradicamp2012 Mszy Świętych i nabożeństw, przypominając sobie czasy swojej młodości i zapoznając z tradycją swoje dzieci i wnuki.

Ze względu na coraz większą ilość rodzin z dziećmi, które decydują się na spędzenie części urlopu na Jurze podczas spotkań Tradicamp oraz zmianę lokalizacji miejsca celebracji, począwszy od 2012 roku uruchomiona została specjalna komunikacja autobusowa pomiędzy obozowiskiem a kościołem w Skarżycach. Autobus szybko określony przez uczestników jako „tradibus” ułatwił przemieszczanie się z obozowiska do kościoła z wózkiem lub z najmłodszymi pociechami, dla których była to dodatkowa atrakcja. Chętnie korzystali z niej także pozostali Uczestnicy, szczególnie Ci zakwaterowani w gospodarstwach agroturystycznych w różnych częściach wsi Rzędkowice, w której ulokowane jest obozowisko, ponieważ autobus zatrzymywał się na wszystkich przystankach PKS.

Podczas tegorocznych spotkań Tradicamp pojawiły się też nowe atrakcje. Wtorkowe popołudnie upłynęło pod znakiem sportowej rywalizacji w marszu na orientację, przygotowanym specjalnie przez zaprzyjaźnionych zawodników, którzy sport ten trenują na co dzień. Zadaniem Uczestników zawodów organizowanych po raz pierwszy w ramach Tradicamp2012 było jak najszybsze odnalezienie punktów kontrolnych znajdujących się na trasie ich kategorii i potwierdzenie tego za pomocą specjalnych kasowników na ponumerowanych polach kart startowych. Rezultaty okazały się zaskakujące nawet dla samych zawodników, a nagrody-niespodzianki wynagrodziły podrapane w lesie łydki, których nie ochroniły nawet sutanny. Organizatorzy zapewniają też, iż wszyscy Uczestnicy odliczyli się na wieczornym ognisku i nikt nie błąka się już po jurajskich ostępach.

Tradycyjnie, kulminacyjnym punktem była sobotnia Msza Święta wieńcząca doroczne spotkania – jedyna tego rodzaju celebracja liturgiczna w Polsce, na którą przybyli wierni z całego kraju, tłumnie wypełniając kościół w Skarżycach. O wyjątkowości tych corocznych celebracji świadczy fakt, iż wielu wiernych, którzy ze względu na pracę, czy inne obowiązki nie mogąc uczestniczyć w tygodniu w trakcie trwania spotkań Tradicamp, przyjeżdża specjalnie choćby na te kilka godzin w sobotę, aby wspólnie z innymi wziąć udział w tej niezwykłej Liturgii a następnie spotkać się na agapie z uczestnikami. Podczas Mszy Świętej, sprawowanej przez ks. Łukasza Światowskiego, w asystencji diakona (ks. Piotr Paćkowski), subdiakona (kl. Jakub Kamiński) i manduktora (ks. Marek Grabowski FSSP), płomienne kazanie z ambony wygłosił pochodzący z parafii skarżyckiej ks. dr Jan Koclęga, wykładowca teologii dogmatycznej w Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Wnętrze Sanktuarium w Skarżycach wypełniły tego dnia słodkie dźwięki Missa Papae Marcelli – muzycznego znaku rozpoznawczego spotkań Tradicamp. Msza poruszyła serca wszystkich wiernych, tym bardziej, iż liturgia celebrowana była w tym wyjątkowym, rocznicowym dniu w intencji umiłowanego Ojca Świętego Benedykta XVI. Dokładnie pięć lat wcześniej wydał on Motu Proprio Summorum Pontificum, które znacznie przyczyniło się do rozwoju wspólnot wiernych tradycji łacińskiej Kościoła na całym świecie. Z tej okazji, aby jeszcze silniej zamanifestować oddanie Papieżowi i wdzięczność Panu Bogu za dokonania tego pontyfikatu po Mszy Świętej odśpiewane zostało uroczyście Te Deum i zabiły wszystkie dzwony kościoła skarżyckiego. W takcie całego tygodnia trwania zjazdu podczas celebracji śpiewały różne chóry; Schola Gregoriana Sancti Casimiri, Octava Ensemble oraz członkowie Chóru Sumowego przy parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Łodzi.

Uczestnicy Tradicamp2012 opuszczali obozowisko ubogaceni duchowo, wypoczęci i z uśmiechem na twarzach, niespiesznie jednak żegnali się z nowymi i dawnymi przyjaciółmi. Każdy zapytany wskazywał na coś, czego będzie mu brak przez kolejny rok oczekiwania. Samym uczestnikom – życia w błogiej jurajskiej wsi, we wspólnocie, która dobrze się zna i rozumie, w codzienności liturgicznej i duszpasterskiej; organizatorom – codziennego widoku efektów całorocznej pracy, które wynagradzają każdy trud i dają olbrzymią satysfakcję; wychowawcom dzieci i młodzieży – tego szczególnego zamieszania, jakie najmłodsi uczestnicy tworzą wokół siebie, ożywiając atmosferę spotkań, a księżom – pracy ze wspólnotą, która mimo, iż tworzona przez ludzi z różnych zakątków Polski, często oddalonych od siebie o setki kilometrów, funkcjonuje po trzech latach jak wielka rodzina. Czas jednak mija w zawrotnym tempie i oto za miesiąc wszystkie te wyczekiwania i wyjątkowe emocje powrócą wraz z rozpoczęciem spotkań Tradicamp2013. W tym roku czekają na odkrycie kolejne niespodzianki ukryte w lasach tajemniczej Jury.

Ubiegłoroczna, trzecia już edycja dała wymierne świadectwo i utwierdziła organizatorów w przekonaniu, że inicjatywa spotkań Tradicamp musi w szybkim tempie rozwijać swoją formułę, aby wzrastać ku chwale Bożej oraz jeszcze lepiej realizować potrzeby związanych z nią wiernych. Fundatorzy, współpracownicy i wolontariusze Fundacji Inicjatywa Włodowicka proszą zatem wszystkich uczestników i sympatyków spotkań Tradicamp o modlitwę za wstawiennictwem Niepokalanej i Św. Józefa w intencji dzieła jakie przed laty zobowiązali się tworzyć i jakie z niesłabnącym zapałem kontynuują co roku.

FOTOGALERIA

VIDEOGALERIA

Chcesz dostawać nowe aktualności na e-mail? Zapisz się do Newslettera!

ZAPRASZAMY

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości od naszego zespołu ds. Tradicamp.

Pomyślnie wysłałeś wiadomość!