Niebawem Ogólnopolskie Spotkania Tradicamp2013.

cze 6, 2013

Zaledwie za miesiąc, 7 lipca rozpocznie się Tradicamp2013 i aż trudno uwierzyć, że od ostatnich Ogólnopolskich Spotkań Wiernych Tradycji Łacińskiej, które odbywały się jak co roku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej upłynął prawie rok. Oprócz wypoczynku przepełnionego wspólnotową radością i uczestnictwa w cudownej liturgii, Tradicamp2012 był także okazją do świętowania V rocznicy wydania Motu Proprio Summorum Pontificum przez umiłowanego Ojca Świętego Benedykta XVI.

Liczbę 113 Uczestników, którą w 2011 roku Punkt Rejestracyjno-Informacyjny zanotował w ostatnim dniu spotkań Tradicamp przekroczono już w połowie trwania Tradicamp2012. Przez kolejne dni przybywało gości – zarówno świeckich, jak i przedstawicieli duchowieństwa. Tak liczne grono wiernych podczas Mszy Świętej wieńczącej spotkania z trudem pomieściło Sanktuarium Matki Bożej Skarżyckiej.

Stałe obowiązki duszpasterskie pełniło czterech kapłanów: ks. Marek Grabowski FSSP jako przedstawiciel obejmującego patronatem spotkania Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, a także ks. prałat Roman Kneblewski, ks. Piotr Paćkowski oraz neoprezbiter ks. Łukasz Światowski, który na zakończenie spotkań Tradicamp2012 odprawił Mszę Prymicyjną i udzielił uczestnikom prymicyjnego błogosławieństwa. Obecni byli także, jak co roku, przebywający na apostolacie klerycy Bractwa Kapłańskiego Świętego Piotra (FSSP) z Seminarium w Wigratzbad oraz z diecezjalnych seminariów, a także księża z różnych diecezji polskich, którzy przyjechali, aby uczyć się celebracji Mszy Świętej w nadzwyczajnej formie lub pomóc swoją posługą duszpasterską w organizacji spotkań.

Nikogo z Uczestników nie odstraszyły skrajne warunki atmosferyczne, które już pierwszego dnia dały solidną szkołę obozowego życia, szczególnie najmłodszym Uczestnikom warsztatu liturgicznego. Ci, z nich, którzy pierwszy raz zetknęli się z biwakowymi warunkami z pewnością zapamiętają na długo pośpieszne rozbijanie namiotów w strugach ulewnego deszczu. Nikt jednak nie przypłacił tych przygód nawet katarem, a wzajemna pomoc przy organizowaniu obozowiska przełamała pierwsze lody i ułatwiła dalszą integrację. Konieczna była też odbudowa stołówki, która pomimo solidnej konstrukcji podobnie jak dachy niektórych domów na Jurze nie wytrzymała nawałnicy jaka przeszła w niedzielę dokładnie wtedy, kiedy wszyscy Uczestnicy schronieni bezpiecznie w Skarżyckim Sanktuarium brali udział w uroczystej celebracji Nieszporów. Do pracy przy uporządkowaniu zniszczeń zabrali się jednak ramię w ramię organizatorzy, Uczestnicy i księża, i już nazajutrz śniadanie odbyło się planowo w odbudowanej stołówce. W ciągu kolejnych dni, słońce nie opuszczało już Rzędkowic, a upalna aura zapewniła prawdziwie wakacyjny klimat.

Jak co roku Fundacja Inicjatywa Włodowicka – organizator spotkań Tradicamp dołożyła starań, aby Uczestnicy mogli wybierać spośród różnorodnych celebracji liturgicznych i zajęć integracyjnych. Nie zabrakło nabożeństwa Drogi Krzyżowej, którą poprowadził w tym roku pochodzący z Dominikany Jean de Leon Gomez, kleryk Seminarium FSSP w Wigratzbad, wystawienia i adoracji Najświętszego Sakramentu, wspólnych Godzinek o Niepokalanym Poczęciu śpiewanych co rano w oratorium, ani kończących dzień Nieszporów pod gwiazdami, które echem rozbrzmiewały co wieczór w okolicy obozowiska. Każde spotkania Tradicamp to jednak nowa przygoda – tym razem zmianie uległo miejsce celebracji, a także przygotowano niespodziankę – zawody z mapą i kompasem w okolicznych lasach – specjalnie dla tych, którzy zapragnęli posmakować sportowej rywalizacji i zmierzyć się oko w oko z jurajską przyrodą.

Parafia Trójcy Przenajświętszej w Skarżycach, która gościła w ubiegłym roku spotkania Tradicamp2012 okazała ogromną życzliwość wobec tej inicjatywy. Organizatorzy pragną w tym miejscu wyrazić serdeczne podziękowania dla miejscowego Proboszcza, Księdza Stanisława Wybańskiego, który z otwartym sercem przyjął liczne grono uczestników i udostępnił kościół, zakrystię oraz dawną kaplicę na terenie parafii, którą ze względu na dużą ilość szkolących się ministrantów i wielość szat liturgicznych wykorzystywanych przy codziennych celebracjach można było zaadaptować jako dodatkową, drugą zakrystię. Zasługą Księdza Proboszcza jest też fakt, że miejscowi parafianie tak chętnie i licznie odwiedzali kościół podczas celebrowanych w ramach Tradicamp2012 Mszy Świętych i nabożeństw, przypominając sobie czasy swojej młodości i zapoznając z tradycją swoje dzieci i wnuki.

Ze względu na coraz większą ilość rodzin z dziećmi, które decydują się na spędzenie części urlopu na Jurze podczas spotkań Tradicamp oraz zmianę lokalizacji miejsca celebracji, począwszy od 2012 roku uruchomiona została specjalna komunikacja autobusowa pomiędzy obozowiskiem a kościołem w Skarżycach. Autobus szybko określony przez uczestników jako „tradibus” ułatwił przemieszczanie się z obozowiska do kościoła z wózkiem lub z najmłodszymi pociechami, dla których była to dodatkowa atrakcja. Chętnie korzystali z niej także pozostali Uczestnicy, szczególnie Ci zakwaterowani w gospodarstwach agroturystycznych w różnych częściach wsi Rzędkowice, w której ulokowane jest obozowisko, ponieważ autobus zatrzymywał się na wszystkich przystankach PKS.

Podczas tegorocznych spotkań Tradicamp pojawiły się też nowe atrakcje. Wtorkowe popołudnie upłynęło pod znakiem sportowej rywalizacji w marszu na orientację, przygotowanym specjalnie przez zaprzyjaźnionych zawodników, którzy sport ten trenują na co dzień. Zadaniem Uczestników zawodów organizowanych po raz pierwszy w ramach Tradicamp2012 było jak najszybsze odnalezienie punktów kontrolnych znajdujących się na trasie ich kategorii i potwierdzenie tego za pomocą specjalnych kasowników na ponumerowanych polach kart startowych. Rezultaty okazały się zaskakujące nawet dla samych zawodników, a nagrody-niespodzianki wynagrodziły podrapane w lesie łydki, których nie ochroniły nawet sutanny. Organizatorzy zapewniają też, iż wszyscy Uczestnicy odliczyli się na wieczornym ognisku i nikt nie błąka się już po jurajskich ostępach.

Tradycyjnie, kulminacyjnym punktem była sobotnia Msza Święta wieńcząca doroczne spotkania – jedyna tego rodzaju celebracja liturgiczna w Polsce, na którą przybyli wierni z całego kraju, tłumnie wypełniając kościół w Skarżycach. O wyjątkowości tych corocznych celebracji świadczy fakt, iż wielu wiernych, którzy ze względu na pracę, czy inne obowiązki nie mogąc uczestniczyć w tygodniu w trakcie trwania spotkań Tradicamp, przyjeżdża specjalnie choćby na te kilka godzin w sobotę, aby wspólnie z innymi wziąć udział w tej niezwykłej Liturgii a następnie spotkać się na agapie z uczestnikami. Podczas Mszy Świętej, sprawowanej przez ks. Łukasza Światowskiego, w asystencji diakona (ks. Piotr Paćkowski), subdiakona (kl. Jakub Kamiński) i manduktora (ks. Marek Grabowski FSSP), płomienne kazanie z ambony wygłosił pochodzący z parafii skarżyckiej ks. dr Jan Koclęga, wykładowca teologii dogmatycznej w Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Wnętrze Sanktuarium w Skarżycach wypełniły tego dnia słodkie dźwięki Missa Papae Marcelli – muzycznego znaku rozpoznawczego spotkań Tradicamp. Msza poruszyła serca wszystkich wiernych, tym bardziej, iż liturgia celebrowana była w tym wyjątkowym, rocznicowym dniu w intencji umiłowanego Ojca Świętego Benedykta XVI. Dokładnie pięć lat wcześniej wydał on Motu Proprio Summorum Pontificum, które znacznie przyczyniło się do rozwoju wspólnot wiernych tradycji łacińskiej Kościoła na całym świecie. Z tej okazji, aby jeszcze silniej zamanifestować oddanie Papieżowi i wdzięczność Panu Bogu za dokonania tego pontyfikatu po Mszy Świętej odśpiewane zostało uroczyście Te Deum i zabiły wszystkie dzwony kościoła skarżyckiego. W takcie całego tygodnia trwania zjazdu podczas celebracji śpiewały różne chóry; Schola Gregoriana Sancti Casimiri, Octava Ensemble oraz członkowie Chóru Sumowego przy parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Łodzi.

Uczestnicy Tradicamp2012 opuszczali obozowisko ubogaceni duchowo, wypoczęci i z uśmiechem na twarzach, niespiesznie jednak żegnali się z nowymi i dawnymi przyjaciółmi. Każdy zapytany wskazywał na coś, czego będzie mu brak przez kolejny rok oczekiwania. Samym uczestnikom – życia w błogiej jurajskiej wsi, we wspólnocie, która dobrze się zna i rozumie, w codzienności liturgicznej i duszpasterskiej; organizatorom – codziennego widoku efektów całorocznej pracy, które wynagradzają każdy trud i dają olbrzymią satysfakcję; wychowawcom dzieci i młodzieży – tego szczególnego zamieszania, jakie najmłodsi uczestnicy tworzą wokół siebie, ożywiając atmosferę spotkań, a księżom – pracy ze wspólnotą, która mimo, iż tworzona przez ludzi z różnych zakątków Polski, często oddalonych od siebie o setki kilometrów, funkcjonuje po trzech latach jak wielka rodzina. Czas jednak mija w zawrotnym tempie i oto za miesiąc wszystkie te wyczekiwania i wyjątkowe emocje powrócą wraz z rozpoczęciem spotkań Tradicamp2013. W tym roku czekają na odkrycie kolejne niespodzianki ukryte w lasach tajemniczej Jury.

Ubiegłoroczna, trzecia już edycja dała wymierne świadectwo i utwierdziła organizatorów w przekonaniu, że inicjatywa spotkań Tradicamp musi w szybkim tempie rozwijać swoją formułę, aby wzrastać ku chwale Bożej oraz jeszcze lepiej realizować potrzeby związanych z nią wiernych. Fundatorzy, współpracownicy i wolontariusze Fundacji Inicjatywa Włodowicka proszą zatem wszystkich uczestników i sympatyków spotkań Tradicamp o modlitwę za wstawiennictwem Niepokalanej i Św. Józefa w intencji dzieła jakie przed laty zobowiązali się tworzyć i jakie z niesłabnącym zapałem kontynuują co roku.

FOTOGALERIA

VIDEOGALERIA

Chcesz dostawać nowe aktualności na e-mail? Zapisz się do Newslettera!

ZAPRASZAMY

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości od naszego zespołu ds. Tradicamp.

Pomyślnie wysłałeś wiadomość!