Tradycyjne darcie pierza w Rzędkowicach.

gru 4, 2011

Wczoraj w Rzędkowicach odbyło się niecodzienne wydarzenie. Panie z tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich zakończyły kilkudniowe wydzieranie pierza z gęsich piór.

Rzędkowice, które rokrocznie goszczą u siebie uczestników Letnich Zjazdów Integracyjnych Tradicamp należą do niewielu polskich wsi w których praktykuje się stare ludowe tradycje.

Zwieńczeniem tradycyjnego „wydzierania” jest biesiadny wieczór w czasie którego gospodynie opowiadają sobie dowcipy i wspólnie śpiewają ludowe przyśpiewki charakterystyczne dla tamtejszego regionu.

Gospodynie są doskonale znane uczestnikom Tradicamp, wiele z nich gościło bowiem na naszym obozowisku. Zobaczyć mozna je było także na nabożeństwach we włodowickim kościele.

Wielka szkoda, że tradycyjne darcie pierza odbywa się w okresie jesienno – zimowym. Gdyby odbywało się w lipcu, intereseującym widokiem byliby nasi kapelani pomagający gospodyniom. Zapewne ciekawie wyglądaliby przebierając zwinnie pierze wśród kolorowych i rozśpiewanych pań.

To tylko jedna w wielu ludowych tradycji pielęgnowanych w Rzędkowicach. Jeśli chcecie zobaczyć inne – przyjedźcie koniecznie na Tradicamp.

FOTOGALERIA

VIDEOGALERIA

Chcesz dostawać nowe aktualności na e-mail? Zapisz się do Newslettera!

ZAPRASZAMY

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości od naszego zespołu ds. Tradicamp.

Pomyślnie wysłałeś wiadomość!