Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi otwarte na Ducha Liturgii.
W najnowszym numerze pisma AMA, wydawanego przez Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi i redagowanego w większości przez alumnów uczelni, ukazał się artykuł dotyczący Mszy Świętej sprawowanej w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego.
Jego autor, Artur Kołodziejczyk, kleryk II roku podzielił się z czytelnikami refleksją na temat bogactwa Starej Liturgii. Powołując się na dokumenty Stolicy Apostolskiej, słowa Ojców Kościoła, m. in. św. Augustyna oraz czerpiąc z lektury dzieł Ojca Świętego Benedykta XVI, postarał się także rozprawić z pewnymi obawami i wątpliwościami jakie często towarzyszą stykającym się po raz pierwszy z tą formą celebracji Mszy Świętej. Tekst stanowi syntezę nauczania Kościoła oraz własnych przeżyć związanych z uczestniczeniem i służbą do Mszy Świętej w sprawowanej w tej formie. Jako ilustrację do tekstu wykorzystano zdjęcia liturgii celebrowanej podczas Letniego Zjazdu Integracyjnego Tradicamp2010 w przepięknych, barokowych wnętrzach kościoła św. Bartłomieja Apostoła we Włodowicach. Zespół Organizacyjny Tradicamp ogromnie się cieszy, że liturgię celebrowaną podczas zjazdu ukazuję się w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Łodzi jako wzór do naśladowania.
Kościoły na ziemi łódzkiej istnieją od XI wieku, jak choćby w Inowłodzu czy w Tumie. Łódź należała do diecezji gnieźnieńskiej, od 1765 – włocławskiej, a od 1818 roku podlegała pod diecezję warszawską. Dopiero w 1920 roku papież Benedykt XV powołał do życia diecezję łódzką. W roku 1992 Łódź stała się stolicą Archidiecezji Łódzkiej a w 2004 Metropolią. Ordynariuszem jest Arcybiskup Metropolita ks. dr Władysław Ziółek, znany z zamiłowania do chorału gregoriańskiego.
Link do najnowszego numeru czasopisma AMA: LINK
Chcesz dostawać nowe aktualności na e-mail? Zapisz się do Newslettera!
NASZE KANAŁY: