Wspomnienie o Tradicamp2010.

lut 14, 2011

Letni Zjazd Integracyjny Tradicamp2010 pozostawił żywe wspomnienia w pamięci zarówno uczestników, jak i organizatorów. Wolontariusze zjazdu odwiedzający środowiska tradycyjne w całej Polsce zostali bardzo życzliwie przyjęci. Wierni z całego kraju dali wyraz swojej sympatii dla inicjatywy zjazdu licznie przybywając na Jurę Krakowsko-Częstochowską i biorąc w nim udział. Wielomiesięczne przygotowania, organizacja bazy noclegowej, przygotowanie zaplecza dydaktycznego dla warsztatu liturgicznego oraz planu celebracji Mszy Świętych, Nabożeństw, a także zajęć integracyjnych przewidzianych w czasie wolnym zaowocowały profesjonalną tradycyjną imprezą dla wiernych, jakiej brakowało do tej pory w środowiskach tradycyjnych.

Do malutkiej wsi Rzędkowice, otoczonej lasami i malowniczymi skałkami, tak charakterystycznymi dla jurajskich krajobrazów, z całej Polski zjechali wierni od lat rozmiłowani w Starej Liturgii, a także pragnący dopiero zagłębić się w jej piękno i poznać bogatą spuściznę Kościoła Katolickiego, przez wieki uświęcającą pokolenia. Tradicamp2010 gościł wielu księży, młodych, jak i bardzo doświadczonych, a także ministrantów oraz wiernych świeckich, którzy przybyli z całymi rodzinami. W szczególności ucieszyła organizatorów obecność seniorów i dzieci. Taka wielopokoleniowa mozaika osób duchownych i świeckich doskonale wpisała się w integracyjne założenia zjazdu, a także stworzyła doskonałą płaszczyznę do wymiany informacji i doświadczeń, sprzyjając zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności w przyjaznej atmosferze.

Warsztat liturgiczny dla ministrantów, będący integralną częścią każdego Tradicampu, został poprowadzony przez wykwalifikowaną kadrę duchownych, w skład której weszli ks. dr Wojciech P. Grygiel FSSP, pełniący funkcję kapelana zjazdu oraz diakon Marek Grabowski FSSP. Młodym adeptom służby ołtarzowej pomocy i rad udzielali także starsi i bardziej doświadczeni ministranci. Dzięki uprzejmości ks. Jacka Reczka, proboszcza parafii św. Bartłomieja Apostoła we Włodowicach, księża i ministranci uczestniczący w warsztacie, kształcili się w pięknych wnętrzach kościoła wyposażonego w aż siedem barokowych ołtarzy. Specyfika wnętrza i jego bogata architektura sprzyjała zarówno głębokim przeżyciom duchowym, jak i stwarzała wymarzone warunki do przeprowadzenia szkoleń z zakresu służby ołtarzowej.

Każdy dzień rozpoczynano odśpiewaniem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, w zorganizowanym niedaleko obozowiska oratorium. Następnie, uczestnicy Letniego Zjazdu Integracyjnego Tradicamp2010 mieli możliwość codziennego uczestniczenia w trzech celebracjach Mszy Świętej – recytowanej, śpiewanej i w asystencji diakonów. Dla wielu uczestników była to okazja poznania innej formy celebracji, odmiennej od tej, którą na co dzień spotykają w swoich środowiskach. Oprócz tego, w pamięci wszystkich pozostaną wspólnie przeżywana Droga Krzyżowa, adoracja podczas Wystawienia Najświętszego Sakramentu, Nieszpory, a także chwile spędzone w zaciszu włodowickiego kościoła na prywatnej, cichej modlitwie.

O godną oprawę muzyczną Mszy Świętych podczas Letniego Zjazdu Integracyjnego Tradicamp2010 zadbał wysokiej klasy organista Jacek Rządkowski i rekrutująca się z ministrantów Schola Tradicamp, która od kilku miesięcy intensywnie podnosiła swoje kwalifikacje, poświęcając się próbom chorału gregoriańskiego. Gościliśmy także trzy chóry: All Antico z Łodzi, Kwartet Jasnogórski z Częstochowy i Octava Ensemble z Krakowa, które ubogaciły swym śpiewem celebracje liturgiczne. Zwieńczeniem Tradicamp2010 była uroczysta Msza Święta, której oprawę stanowiła Missa Papae Marcelli G. P. Palestriny. Dzięki temu mieliśmy niepowtarzalną okazję uczestniczyć w celebracjach nawiązujących w pełni swym kształtem do tradycji rzymskich.

Geograficzne usytuowanie obozowiska Tradicamp2010 zachęcało do wycieczek turystycznych, a pogoda sprzyjała rekreacji na świeżym powietrzu. Wszyscy, którzy zdecydowali się wziąć udział w eskapadzie na Górę Zborów i do zamku w Bobolicach, z pewnością długo nie zapomną wyjątkowych tras obranych przez przewodnika, obfitujących w przepiękne jurajskie krajobrazy i zaskakujących swoim urozmaiconym przebiegiem. Coś dla siebie znaleźli także miłośnicy leśnych spacerów, a nade wszystko pasjonaci wspinaczki skałkowej. Zarówno dla jednych jak i drugich Rzędkowice okazały się wymarzonym miejscem na spędzenie letniego odpoczynku, połączonego z głębokim przeżywaniem Liturgii.

Obozowe wieczory, to chyba najlepiej zapamiętywane okruchy wspomnień, które pozostają w nas nawet po wielu latach. Te z pierwszego w historii zjazdu Tradicamp na pewno już zawsze będą nam się kojarzyły z blaskiem ogniska, wokół którego gromadzono się, aby podzielić się wrażeniami z pełnego przeżyć dnia, pośpiewać i bawić się wspólnie, opowiadając i słuchając anegdot z życia naszych tradycyjnych środowisk. Duszą towarzystwa okazał się ks. Prałat Roman Kneblewski z Bydgoszczy, który dzięki swojemu niepowtarzalnemu poczuciu humoru nieodwołalnie wpisał się w wyjątkową atmosferę obozowych ognisk i agap. Tam też rodziły się nowe przyjaźnie, które trwają po dziś dzień i rozwijają się. Organizatorzy, cieszą się, że Tradicamp2010, zgodnie z zamierzeniami zbliżył wiernych przywiązanych do Tradycji z wielu odległych od siebie miast i zaowocował kreatywną współpracą różnych środowisk.

Z pewnością ilu uczestników i organizatorów, tyle wspomnień, każde cenne, zabawne lub pouczające. Sukces ubiegłorocznego zjazdu pokazał, jak bardzo potrzebna jest taka forma integracji środowisk tradycyjnych. Dlatego w tym roku organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby jeszcze bardziej rozwinąć inicjatywę i dotrzeć do większej liczby wiernych. Tradicamp2011 rozpoczyna się 3 lipca Mszą Świętą w asystencji diakonów o godzinie 18:00 w kościele Włodowickim. Organizatorzy wyrażają nadzieję że przyniesie on tegorocznym uczestnikom jeszcze więcej dobrych chwil, inspiracji i głębokich duchowych przeżyć.

Redakcja Tradicamp.pl

FOTOGALERIA

VIDEOGALERIA

Chcesz dostawać nowe aktualności na e-mail? Zapisz się do Newslettera!

ZAPRASZAMY

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości od naszego zespołu ds. Tradicamp.

Pomyślnie wysłałeś wiadomość!