Wywiad z ks. Piotrem Paćkowskim – Prezydentem Polskiej Federacji Pueri Cantores.
Ks. Piotr Paćkowski był jednym z wielu duchownych, którzy w tym roku przybyli na Tradicamp. Wolontariusze przeprowadzili z nim krótki wywiad, który prezentujemy poniżej.
Na wstępie prosimy księdza o kilka słów o sobie.
Od 21 lat jestem księdzem diecezji siedleckiej. Poza obowiązkami kapłańskimi jestem pracownikiem naukowym Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a ponadto pełnię funkcję Prezydenta Polskiej Federacji Pueri Cantores (Federacja zrzeszająca kościelne chóry dziecięce i młodzieżowe).
Czy sam prowadzi ksiądz taki chór?
Tak. Prowadzę chór chłopięcy w Siedlcach.
W jaki sposób poznał ksiądz Mszę Świętą sprawowaną w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego?
Chorał gregoriański i polska liturgia po Soborze Trydenckim jest przedmiotem moich zainteresowań naukowych. One doprowadziły mnie do zainteresowania się Nadzwyczajną Formą Rytu Rzymskiego. Na samym początku moje zaangażowanie polegało na prowadzeniu zespołu gregoriańskiego w liturgii Mszy Świętej. Z czasem odważyłem się samodzielnie celebrować tą liturgię.
Kiedy odprawił ksiądz pierwszą taką Mszę Świętą?
Pierwszą Mszę Trydencką odprawiłem w Lublinie na Uroczystość Chrystusa Króla w 2009r. Od tego czasu staram się systematycznie w niej uczestniczyć. Cały czas angażuje scholę gregoriańską i w niedzielę oraz niektóre dni tygodnia odprawiam Mszę Świętą.
Jak często celebruje ksiądz Mszę Świętą Trydencką?
Staram się ją celebrować 2-3 razy w miesiącu.
Gdzie i kiedy dowiedział się ksiądz o Letnim Zjeździe Integracyjnym Tradicamp 2010?
O zjeździe Tradicamp dowiedziałem się dwa tygodnie temu w czasie mojej wizyty w Brwinowie koło Warszawy, gdzie wolontariusze podróżujący po różnych polskich miastach przekazali mi wszystkie informacje. Tak naprawdę to dzięki nim podjąłem decyzję o przyjeździe do Rzędkowic. Chciałem w tym miejscu wyrazić podziękowanie za zaproszenie oraz zaangażowanie wolontariuszy. Jest to dla mnie okazja do poznawania środowiska a nade wszystko samej liturgii.
Chcesz dostawać nowe aktualności na e-mail? Zapisz się do Newslettera!
NASZE KANAŁY: