Wywiad z ks. Piotrem Paćkowskim – Prezydentem Polskiej Federacji Pueri Cantores.

wrz 20, 2010

Ks. Piotr Paćkowski był jednym z wielu duchownych, którzy w tym roku przybyli na Tradicamp. Wolontariusze przeprowadzili z nim krótki wywiad, który prezentujemy poniżej.

Na wstępie prosimy księdza o kilka słów o sobie.

Od 21 lat jestem księdzem diecezji siedleckiej. Poza obowiązkami kapłańskimi jestem pracownikiem naukowym Instytutu Muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a ponadto pełnię funkcję Prezydenta Polskiej Federacji Pueri Cantores (Federacja zrzeszająca kościelne chóry dziecięce i młodzieżowe).

Czy sam prowadzi ksiądz taki chór?

Tak. Prowadzę chór chłopięcy w Siedlcach.

W jaki sposób poznał ksiądz Mszę Świętą sprawowaną w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego?

Chorał gregoriański i polska liturgia po Soborze Trydenckim jest przedmiotem moich zainteresowań naukowych. One doprowadziły mnie do zainteresowania się Nadzwyczajną Formą Rytu Rzymskiego. Na samym początku moje zaangażowanie polegało na prowadzeniu zespołu gregoriańskiego w liturgii Mszy Świętej. Z czasem odważyłem się samodzielnie celebrować tą liturgię.

Kiedy odprawił ksiądz pierwszą taką Mszę Świętą?

Pierwszą Mszę Trydencką odprawiłem w Lublinie na Uroczystość Chrystusa Króla w 2009r. Od tego czasu staram się systematycznie w niej uczestniczyć. Cały czas angażuje scholę gregoriańską i w niedzielę oraz niektóre dni tygodnia odprawiam Mszę Świętą.

Jak często celebruje ksiądz Mszę Świętą Trydencką?

Staram się ją celebrować 2-3 razy w miesiącu.

Gdzie i kiedy dowiedział się ksiądz o Letnim Zjeździe Integracyjnym Tradicamp 2010?

O zjeździe Tradicamp dowiedziałem się dwa tygodnie temu w czasie mojej wizyty w Brwinowie koło Warszawy, gdzie wolontariusze podróżujący po różnych polskich miastach przekazali mi wszystkie informacje. Tak naprawdę to dzięki nim podjąłem decyzję o przyjeździe do Rzędkowic. Chciałem w tym miejscu wyrazić podziękowanie za zaproszenie oraz zaangażowanie wolontariuszy. Jest to dla mnie okazja do poznawania środowiska a nade wszystko samej liturgii.

FOTOGALERIA

VIDEOGALERIA

Chcesz dostawać nowe aktualności na e-mail? Zapisz się do Newslettera!

ZAPRASZAMY

Zapisz się do Newslettera!

Dołącz do naszej listy mailingowej, aby otrzymywać najnowsze wiadomości od naszego zespołu ds. Tradicamp.

Pomyślnie wysłałeś wiadomość!